Астрономи побачили дивний вибух у порожньому космічному просторі
Всесвіт не втомлюється підкидати астрономам нові загадки. Декілька років тому вони зафіксували новий тип вибуху у Всесвіті — так званий швидкий блакитний оптичний перехідний процес (FBOT). Щойно вони завершили опис його ознак, як стався новий FBOT, причому цього разу там, де його не повинно бути — у міжзоряному просторі.
Починаючи з 2016 року було зафіксовано лише кілька прикладів FBOT і астрономи намагаються виявити щось спільне у їхніх характеристиках, щоб визначити найімовірніше джерело цього феномену. Головним кандидатом на пояснення FBOT зараз вважається рідкісна подія — наднова зірка з колапсом ядра, що відбувається, коли в зірці закінчується паливо, і вона вибухає під дією гравітації.
І тут сталася нова подія FBOT, яка поставила все з ніг на голову. Його зафіксував телескоп ZTF 10 квітня 2023 року, і на перший погляд воно мало звичайні ознаки FBOT: воно було яскравим, блакитним і зблікло через кілька днів. Температура об’єкта AT2023fhn, судячи з спектру, у піку досягала 20 000 ° C, повідомляє New Atlas.
Проте телескоп «Хаббл» розкрив кілька невідповідностей. Всі попередні приклади FBOT знаходилися всередині галактик, в яких відбувалося активне зіркоутворення. Але AT2023fhn вільно плаває у міжзоряному просторі на відстані щонайменше 15 000 світлових років від найближчої галактики. Гігантські зірки, що вмирають у ході колапсу ядр наднових, живуть недостатньо довго, щоб долетіти до настільки віддаленої точки космосу.
Астрономи розглянули інші можливі пояснення, включаючи зірку, розірвану на частини чорної діркою середньої маси або зіткнення двох нейтронних зірок. Якщо одна з цих нейтронних зірок — магнетар, вона може збільшити яскравість об’єкта в 100 разів, порівняно зі звичайною надновою.
Але всі ці події були б цілком імовірними в межах зоряних скупчень, а не в пустельному районі космосу.
«Це відкриття ставить більше запитань, ніж дає відповіді, – сказала Ешлі Краймс, керівник дослідження. — Потрібно більше зусиль, щоб зрозуміти, яке з можливих пояснень є вірним».
Вивчаючи нові знімки Туманності Оріона, зроблені телескопом Джеймс Вебб, астрономи несподівано виявили кілька десятків дивних парних об’єктів розміром приблизно з Юпітер. З погляду сучасних моделей зіркоутворення пояснити їх неможливо.