ПолiтДумка

Астрономи виявили раніше невідоме джерело зоряного пилу

11 февраля
09:58 2024

Міжнародна група астрономів виявила раніше невідоме джерело пилу у Всесвіті. Це відкриття потенційно може перевернути уявлення про формування зоряного пилу та його матеріал.

Зоряний пил відіграє важливу роль у Всесвіті, будучи будівельним матеріалом для всіх об’єктів, включаючи Землю та інші планети. Проте, механізми утворення та склад цього пилу досі залишалися загадкою для астрономів.

Дослідники зуміли визначити причини виникнення зоряного пилу через спостереження особливого типу наднового, що взаємодіяло з газом зі свого оточення. Наднові – це вибухи, які відбуваються на останніх стадіях життя деяких зірок. Особливо цікаві дослідникам наднові типу Ia, що відбуваються у подвійній зоряній системі.

Астрономи вивчали наднову Ia під назвою SN2018evt протягом трьох років після її вибуху. Вона знаходиться у спіральній галактиці на відстані близько 300 мільйонів світлових років від нас. Ця наднова є однією з найдостовірніших «пилових фабрик». Для дослідження використовувалися дані кількох космічних телескопів, включаючи місії «Спітцер» та NEOWISE, а також наземні телескопи у різних регіонах світу.

Раніше вчені концентрувалися на пошуку таких «пилових фабрик» у наднових типах II, які виникають в результаті колапсу ядра масивних зірок. Однак нові спостереження показали, що розгляд наднових типу Ia є перспективним напрямом.

Професор Хейлі Гомес, керівник Школи фізики та астрономії Кардіффського університету, один із співавторів дослідження, розповіла: «Ця робота астрономів з різних країн об’єднала зусилля кількох телескопів для моніторингу рідкісної астрономічної події. Ми вивчали наднові типу Ia, коли вибухає дуже стара, мертва зірка, яка має молода зірка-компаньйон. Титанічна ударна хвиля, спричинена цим вибухом, створює нову порцію космічного пилу».

Професор Гомес підкреслила, що для дослідників виявилася дивовижною кількість пилу, що утворився після вибуху наднової SN2018evt. Загалом через 1041 день після події маса пилу досягла 1% маси нашого Сонця. Це надає пояснення великої кількості пилу в деяких еліптичних галактиках. Це відкриття відкриває нові перспективи розуміння процесів формування зірок і складу зоряного пилу.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/politdumkakiev/public_html/wp-content/themes/legatus-theme/includes/single/post-tags.php on line 5
Share

Статьи по теме

Последние новости

У Києві представили мобільний застосунок для українських захисників «Компас Ветерана»

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнеры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

EA-LOGISTIC: Международные грузоперевозки – всегда своевременно и надежно!