Бінти з нановолокон прискорюють загоєння ран та замінюють антибіотики
Група дослідників із Корнельського університету знайшла новий спосіб використання антиоксидантних та антибактеріальних властивостей рослинної сполуки лоусон (lawsone). Вчені застосували його для виготовлення бавовняних бинтів, які зможуть самостійно боротися з бактеріями, прискорюючи процес загоєння.
Лоусон являє собою червоно-оранжеву сполуку, що міститься в листі хни, і має антиоксидантні, протизапальні та протимікробні властивості. Його використання замість традиційних бавовняних бинтів значно підвищує протимікробний ефект матеріалу.
Складність полягала в тому, що незважаючи на прискорення загоєння ран, лоусон важко розчиняється в розчині і погано засвоюється організмом. Щоб подолати цей момент, команда задіяла циклодекстрини – сімейство природних олігосахаридів, отриманих із крохмалю.
На фінальному етапі за допомогою обладнання для електропрядіння було отримано нановолоконне однорідне покриття. Експериментальна пов’язка, виконана з нового матеріалу, показала значно більшу антиоксидантну активність, обіцяючи швидше загоєння ран. Вона ефективно протистояла грамнегативним та грампозитивним бактеріям і змогла навіть впоратися з кишковою паличкою та стафілококом.
«Тривале використання синтетичних антибіотиків призводить до виникнення епідемії мікробів з множинною стійкістю до ліків. А натуральні й такі ж потужні засоби, наприклад, лоусон, можуть стати гідною та безпечною альтернативою», — пояснив один із дослідників групи.