Естонський стартап розробив систему на базі ШІ, яка допомагає Україні на полі бою
Система від SensusQ допомагає військовому командуванню отримати чіткі дані в одному місці: кадри з безпілотників, військова розвідка, соціальні мережі, розвіддані з відкритих джерел, супутникові знімки, розвіддані людини із землі, сигнальні чати, цифрові карти зони бойових дій
Світ до 24 лютого 2022 року був важким місцем для стартапів оборонних технологій. Цей сектор не мав доступу до капіталу, і не мав спільного розуміння того, як військові могли б використовувати технологічний прогрес, заснований на штучному інтелекті. Проте від початку вторгнення Росії в Україну відбулася зміна парадигми. Про це йдеться в авторській колонці Еріка Канніке, директора зі стратегій у стартапі оборонних технологій SensusQ на сторінках Business Insider, переклад якої пропонує Foreign Ukraine.
Зараз моя компанія, SensusQ, використовує революцію штучного інтелекту в оборонному секторі й допомагає Україні на полі бою. Йдеться не про те, аби надати їм модний інструмент штучного інтелекту, а про те, щоб побачити, які повсякденні завдання вони могли б виконувати швидше та надійніше за допомогою штучного інтелекту. Ці методи рятують життя.
Швидше прийняття рішень
Інформаційних панелей у стилі фільмів Джеймса Бонда, де інформація розлітається по всьому світу, ще не існує. Але SensusQ намагається втілити їх у реальність за допомогою нашої інтелектуальної системи на базі штучного інтелекту.
В армії командири задають вам низку запитань, які потребують відповіді. Ви потім використовуєте всі доступні вам ресурси, щоб відповісти на них.
Наша система допомагає, збираючи безліч джерел стратегічної інформації: кадри з безпілотників, військова розвідка, соціальні мережі, розвіддані з відкритих джерел, супутникові знімки, розвіддані людини із землі, сигнальні чати, цифрові карти зони бойових дій.
Якщо одна і та ж інформація надходить із різних джерел, це підвищує її достовірність.
Завдяки штучному інтелекту ми надаємо військовому командуванню чіткі дані в одному місці. Я мало що можу сказати прямо, але цей інструмент використовується в багатьох місцях по всій Україні. Працювати над цим направду захоплююче.
Це допомагає їм зайняти сильніші позиції, зрозуміти ситуацію на полі бою, передбачити, що відбувається, і отримати уявлення про все, що діється з повітряними, військово-морськими й наземними силами.
Сильна особиста мотивація
Я естонець. Тут кожен громадянин чоловічої статі повинен пройти військову службу, тому я на власні очі переконався, що означає бути солдатом у мирний час.
У мене також є сімейне минуле, покоління воєн і конфліктів. Робота над зміцненням цієї сфери й запобіганням конфліктів у майбутньому особисто мене дуже мотивує.
Якщо ви подивитеся на географічне положення Естонії, де знаходиться штаб-квартира нашої компанії, то країни, що межують з Росією, — це ті держави, які насправді найбільше потребують діджиталізації оборони.
Мій військовий досвід допоміг мені усвідомити, що у подібних ситуаціях можна багато чого зробити для покращення доступності інформації. Такі нововведення мотивують мене застосовувати свої навички кожен день.
Межа довіри
З 2018 по 2022 рік все було зосереджено на фінтехах та гігантах соціальних мереж. Європа втратила можливість на попередньому етапі розвитку стартапів, за винятком кількох прикладів, таких як Spotify.
Але зараз в цей сектор надходить багато фінансування. Деякі оборонні компанії збирають кошти в розмірі, що є еквівалентними або й вищими за суми звичайних технологічних компаній.
Межа довіри, необхідна для отримання коштів, набагато вища, але я не думаю, що це обов’язково є чимось поганим.
Хоч навколо регулювання ходить багато розмов, у новій директиві ЄС щодо штучного інтелекту є дуже чіткий виняток для оборони.
Все, що ви розробляєте, потрапляє у несприятливе середовище
Якщо ви плануєте працювати у сфері оборонних технологій, вам потрібно бути в Україні. Всі до єдиного західні військові стежать за цим конфліктом.
А українці дуже прагматичні. Вони ведуть активну війну. Якщо вони не вважають, що він корисний, то вони не будуть витрачати свій час на ваш інструмент.
Таким чином, ви повинні оптимізувати та дійсно подумати про те, що може бути простим у використанні й розгортанні і дійсно принесе користь.
Все, що ви розробляєте, розгортається у несприятливому середовищі. Це не лише хакери-вимагачі, як це буває за мирного життя. Перед вами дуже добре фінансована ворожа організація, яка займається визиском, зломом та крадіжкою, що б ви не робили.
Якщо ваша технологія захоплена ворогом, ви повинні переконатися, що вони не зможуть отримати доступ до бази даних у штаб-квартирі. Це відповідальність, про яку ми думаємо щодня.
Росія впроваджує інновації так само швидко, як і Європа
Існує помилкова думка, що росіяни не здатні адаптуватися або не володіють великою кількістю технологічних інновацій. Я вважаю, що це абсолютно не відповідає дійсності – вони дуже здатні, або в галузі БпЛА, боєприпасів, сигналів або радіоелектронної боротьби.
Існує аналогічний інноваційний процес, і невеликі російські компанії також опиняються на лініях фронту. І вони теж дуже швидко рухаються.
Будь-яке нове обладнання або програмне забезпечення, яке потрапляє на передову в Україні із Заходу, матиме справу з іншою компанією в Росії, яка займається тим, аби воно не працювало.
Источник: foreignukraines.com