Індійський телескоп із рідким дзеркалом уперше побачив наднову
Індійський телескоп ILMT з рідким головним дзеркалом із ртуті вперше поспостерігав спалах наднової SN 2023af. Дані спостережень допомогли вченим визначити властивості можливого прабатька наднової. Препринт роботи є на сайті arXiv.org.
ILMT (International Liquid Mirror Telescope) став четвертим у світі телескопом із рідким дзеркалом. Він розташований в обсерваторії Девастгалу в Індії. Перші спостереження він провів навесні минулого року і зараз перебуває на завершальній стадії введення в експлуатацію. На відміну від звичайних телескопів, головне чотириметрове параболічне дзеркало ILMT формується шляхом обертання п’ятдесяти літрів ртуті в спеціальній посудині, при цьому конфігурація телескопа може бути тільки зенітною.
Група астрономів на чолі з Браджешем Кумаром (Brajesh Kumar) з Науково-дослідного інституту наглядових наук Арьябхатти повідомила про перші спостереження ILMT за спалахом надновим, яким стала SN 2023af в батьківській галактиці MCG+05-26-04 до типу ІІ.
Спостереження за SN 2023af розпочалися 9 березня 2023 року та тривали до 22 квітня, на їх основі вдалося побудувати криву блиску спалаху. Спектри спалаху, отримані на розташованому біля 3,6-метрового оптичного телескопа DOT, показують наявність ліній водню, а також металів, таких як натрій, барій або залізо. Аналіз цих даних дозволяє віднести SN 2023af до наднових типу IIP, що демонструють плато на кривій блиску і виникають при гравітаційному колапсі ядер масивних зірок, які мають значний зовнішній шар, багатий на водень.