крилаті ракети Storm Shadow / SCALP-EG
Ще влітку 2023 Велика Британія надала Україні крилаті ракети Storm Shadow. Це дозволило ЗСУ наносити потужні удари на велику відстань. Приблизно тоді ж Франція надала ракети SCALP-EG. І от сьогодні стало відомо, що французи поставлять ще 40 ракет цієї моделі.
ЗСУ отримали крилаті ракети Storm Shadow / SCALP-EG з дальністю польоту 250-560 км. Це дало змогу нашим захисникам вражати ворожі об’єкти на великій дальності для знищення опорних пунктів, баз зберігання боєкомлекту та аеродромів базування ворожої авіації.
Чим цікаві Storm Shadow / SCALP-EG?
Це британо-французька крилата ракета повітряного базування виробництва MBDA. Storm Shadow — британська назва зброї, у французькій армії вона називається SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général), що означає крилата ракета великої дальності загального призначення).
Ці крилаті ракети призначені для ураження нерухомих або рухомих цілей з високою точністю. Вони здатні працювати за будь-яких погодних умов і можуть запускатися з різних літальних апаратів, включаючи літаки Tornado, Rafale і Typhoon.
Storm Shadow / SCALP EG оснащені турбореактивним двигуном і мають дальність польоту до 560 км, але їх експортні варіанти мають обмежену дальність до 250 км. Вони обладнані різними системами наведення, включаючи інерціальну навігацію, рельєфні датчики стеження і радар. Ракети можуть нести різні боєголовки, такі як звичайні вибухові речовини, касетні боєприпаси та ядерні боєголовки.
Storm Shadow / SCALP EG застосовувались у бойових діях збройними силами Великобританії і Франції. Ці ракети використовувалися під час вторгнення до Іраку в 2003 році, війни в Лівії в 2011 році та операції в Сирії в 2015 році.
Ракети отримали високу оцінку за точність і ефективність. Їм приписують знищення низки важливих цілей, у тому числі командних центрів, систем ППО та військових баз.
Однак ракети також критикували за їх вартість. Кожна ракета коштує близько 1 мільйона фунтів стерлінгів. Незважаючи на вартість, Великобританія та Франція вважають Storm Shadow / SCALP EG цінними активами. Ці ракети забезпечують точний удар великої дальності, що є дуже важливим в умовах сучасної війни.
Програма розробки
Storm Shadow — це англо-французька малопомітна крилата ракета великої дальності повітряного базування, розроблена у 1994 році компаніями Matra і British Aerospace, а зараз виробляється провідним європейським виробником ракетних систем MBDA. Розробка Storm Shadow / SCALP EG була обумовлена низкою факторів, таких як зростаючу складність протиповітряної оборони противника та потреба в більш гнучкому та чутливому ударному потенціалі. Ракети сумісні з широким спектром сучасних літаків.
У 1997 році Міністерство оборони Великої Британії уклало з MBDA Systems контракт на 1,13 мільярда євро на розробку та виробництво ракет великої дальності Storm Shadow. Програма мала відповідати вимогам до ракет зі звичайним озброєнням (CASOM) для Королівських ВПС Великобританії.
У грудні 1997 року французьке Генеральне управління озброєнь (DGA) уклало контракт з MBDA Systems на розробку та виробництво ракет. Французька версія, відома як SCALP, призначена для літаків Mirage 2000D і Rafale.
У жовтні 1999 року Італія розмістила замовлення на зброю Storm Shadow для розміщення на літаках Tornado ВПС Італії. У тому ж році ОАЕ уклали контракт з MBDA System на ракети Storm Shadow для свого флоту літаків Mirage 2000-9.
У серпні 2000 року уряд Греції уклав контракт на оснащення винищувачів Mirage 2000-5 Mk2 ВПС Греції ракетами Storm Shadow. У грудні 2003 року Греція розмістила ще одне замовлення на додаткові ракети цього типу.
Storm Shadow був вперше успішно випущений з літака RAF Tornado GR4 під час операції в Іраку в 2003 році. Ракета SCALP надійшла на озброєння ВПС Франції в 2004 році і була вперше застосована Францією в березні 2011 року під час міжнародної військової операції в Лівії.
У лютому 2017 року MBDA почала модернізацію крилатих ракет Storm Shadow / SCALP EG для міністерств оборони Великої Британії та Франції. Військово-повітряні сили Індії (IAF) у грудні 2020 року звернулися до MBDA з проханням відкалібрувати програмне забезпечення ракети SCALP винищувача Rafale. Це оновлення дозволяє ракеті вражати цілі на висоті до 4000 метрів над рівнем моря.
І ось тепер ці надсучасні крилаті ракети надійшли на озброєння ВПС України.
Особливості та функціональні можливості Storm Shadow / SCALP EG
Крилаті ракети Storm Shadow / SCALP EG є високоефективними системами озброєння, вони мають низку особливостей, які роблять їх ефективними в бою, зокрема:
- Великий радіус дії: Storm Shadow / SCALP EG мають радіус дії до 560 км, що дає можливість вражати цілі глибоко всередині ворожої території.
- Точне наведення: Storm Shadow / SCALP EG оснащені різними системами наведення, включаючи інерціальну навігацію, стеження за місцевістю та радар. Це дозволяє їм вражати цілі з високою точністю.
- Низька радіолокаційна помітність: Storm Shadow / SCALP EG створені для прихованої дії, що ускладнює їх виявлення протиповітряною обороною противника.
- Гнучкість корисного навантаження: ці крилаті ракети можуть нести різноманітні боєголовки, включаючи звичайні вибухові речовини, касетні боєприпаси та ядерні боєголовки. Це дає їм можливість вражати широкий діапазон цілей.
Storm Shadow / SCALP EG — це крилата ракета повітряного базування великої дальності типу “вистрілив і забув”. Це означає, що її можна запустити, і надалі не відслідковувати, оскільки вона буде рухатися до своєї цілі автономно. Ракета оснащена різноманітними системами наведення, включаючи GPS, інерціальну навігацію та систему TERPROM, які дозволяють їй летіти низько та уникати виявлення ППО противника.
Конструкція крилатої ракети Storm Shadow / SCALP EG
Storm Shadow / SCALP EG — це високодосконала й універсальна ракета, яка може використовуватися для ураження різноманітних цілей, у тому числі протиповітряної оборони противника, командних і контрольних центрів, військових об’єктів і навіть бункерів.
Сама крилата ракета повітряного базування великої дальності складається з наступних компонентів:
- Корпус циліндричної форми з композитних матеріалів
- Пара крил, які забезпечують підйом і контроль
- Хвостовий блок, який забезпечує стабільність
- Рухова установка, яка складається з турбореактивного двигуна і прямоточного реактивного двигуна
- Система навігації включає GPS, інерціальну систему і TERPROM, термінальний етап – інфрачервона головка самонаведення, DSMAС
- Боєголовка, яка може бути як звичайною, так і ядерною.
Боєголовка
Боєголовка Storm Shadow — це звичайна боєголовка, яка може бути як фугасною, так і розривною. Це потужна зброя, яку можна використовувати для знищення різноманітних цілей, у тому числі броньованих або підземних.
Багатоступенева боєголовка BROACH є ключовим компонентом загальної ефективності ракети. Бойова частина дозволяє знищувати різноманітні цілі з високою точністю. Боєголовка стійка до перешкод і різноманітних укріплень, що робить її дуже ефективною зброєю.
Давайте більш детально познайомимось з багатоступеневою боєголовкою BROACH. Вона була розроблена консорціумом BAE Systems Global Combat Systems Munitions, Thales Missile Electronics і QinetiQ. BROACH означає Bomb Royal Ordnance Augmented Charge. Розробка BROACH почалася в 1991 році, коли команда BROACH складалася з British Aerospace RO Defence, Thomson-Thorn Missile Electronics і DERA. Двоступенева боєголовка складається з початкового кумулятивного заряду, який прорізає прохід крізь броню, бетон, землю тощо, дозволяючи більшій наступній боєголовці проникнути всередину цілі.
Така система дозволяє крилатій ракеті досягти ступеня проникнення й ураження, який раніше був можливий лише за допомогою гравітаційних бомб з лазерним наведенням.
Бойова частина BROACH складається з двох основних частин:
- Кумулятивний заряд – це фугасний пристрій, який використовує сфокусований вибух, щоб пробити броню або бетон
- Наскрізна бойова частина — це звичайна вибухівка, яка розроблена для детонації всередині цілі після проникнення кумулятивного заряду
Боєголовка BROACH використовується в різних системах озброєнь, включаючи крилату ракету Storm Shadow.
Силова установка SCALP EG
Рухова установка Storm Shadow / SCALP EG складається з турбореактивного і прямоточного повітряно-реактивного двигуна. Турбореактивний двигун забезпечує початковий розгін ракети, тоді як прямоточний двигун використовується для тривалого польоту.
Турбореактивний двигун — це тип реактивного двигуна, який використовує компресор для стиснення повітря, яке потім змішується з паливом і запалюється. Згоряння паливно-повітряної суміші створює тягу, яка штовхає ракету вперед.
Прямоточний повітряно-реактивний двигун — різновид реактивного двигуна, який не має компресора. Натомість повітря стискається внаслідок руху ракети вперед. Потім стиснене повітря змішується з паливом і запалюється, створюючи тягу.
Рухова установка Storm Shadow є високоефективною системою, яка дозволяє ракеті летіти на великі відстані на високих швидкостях. Система розроблена таким чином, щоб бути стійкою до перешкод, що робить її дуже ефективною зброєю.
Ось деякі додаткові відомості про силову установку Storm Shadow:
- Турбореактивний двигун Turbomeca Microturbo TRI 60-30. Він створює тягу 5,4 кН
- Прямоточний повітряно-реактивний двигун SEPR-844 з тягою 10 кН
Які літаки здатні запускати Storm Shadow
Крилату ракету SCALP EG можна запускати з різних літальних апаратів, зокрема:
- Dassault Rafale
- Eurofighter Typhoon
- Panavia Tornado
- Dassault Mirage 2000
- AMX International AMX
- BAE Hawk
Ракета також була випробувана на Lockheed Martin F-35 Lightning II, але поки не ясно, чи буде F-35 дозволено нести цю ракету.
Технічні характеристики ракет SCALP-EG / Storm Shadow
- Вага: 1 300 кг
- Довжина: 5,1 м
- Діаметр: 0,48 м
- Розмах крил: 3 м
- Боєголовка: 450 кг BROACH
- Двигун: Turbomeca Microturbo TRI 60-30 турбореактивний, тяга 5,4 кН
- Оперативний діапазон: 560 км або 250 км (експортна версія)
- Висота польоту: 30-40 м
- Максимальна швидкість: 1 000 км/год, 0,8-0,95 Маха (залежно від висоти)
- Система наведення: інерціальна, GPS і TERPROM, термінальний етап – інфрачервона головка самонаведення, DSMAC
- Платформи: Eurofighter Typhoon, Panavia Tornado, Dassault Mirage 2000, Dassault Rafale
Ракети Storm Shadow знімають SCALP з росіян
Звичайно, більшість читачів цікавить питання: “А які літаки ВПС України здатні запускати крилаті ракети Storm Shadow?” В якості літака-носія КРВД Storm Shadow Повітряні сили України використовувують фронтовий бомбардувальник Су-24М.
Тепер про цілі крилатих ракет. Передбачувані цілі для Storm Shadow – командні пункти, вузли зв’язку, склади з боєприпасами, кораблі на якірних стоянках, інфраструктурні об’єкти (мостові переходи, залізничні вузли, вивантажувальні станції).
Найбільш пріоритетним об’єктом для удару крилатих ракет, безперечно, є Кримський міст. Слід мати на увазі, що міст має не лише стратегічне значення для логістики росіян, але й найважливіше морально-психологічне значення для найширших мас російського населення. Саме з цих причин він і є об’єктом під номером один у списку для вогневої поразки силами ЗСУ.
Зараз в умовах жорстких боїв з окупантами кожний високоточний снаряд, кожна бойова машина, кожна система ППО, кожна крилата ракета нам вкрай необхідні, тому хочеться щиро подякувати нашим західним друзям і партнерам за допомогу та підтримку. Загарбникам нікуди не втекти від розплати. Слава Україні! Смерть ворогам! Слава ЗСУ!
Источник: root-nation.com