Масові вимирання минулого пов’язали з «подорожею» Землі та Сонця всередині Чумацького Шляху
Дослідження показує, що геологічна історія Землі пов’язана з астрономічними рухами, а не лише з процесами всередині планети.
Міжнародна група дослідників вважає, що зміни клімату, що відбулися за останні 260 млн. років і призвели до масового вимирання живих організмів, відбулися головним чином через масові виверження вулканів і подальші екологічні кризи. Циклічність таких вивержень корелює із змінами орбіт планет Сонячної системи.
Дослідники вивчили континентальні паводкові базальти — найбільші вулканічні виверження лави на Землі, потоки яких охоплюють до млн км² та інші великі геологічні події за останні 260 млн років.
Аналіз геологічних порід показує, що сильні виверження викинули дуже багато вуглекислого газу атмосферу. Це призвело до розвитку парникового ефекту, екстремального потепління та майже смертельних чи смертельних умов на нашій планеті. Подібні катастрофічні події відбуваються на Землі кожні 26–33 млн років і збігаються з критичними змінами орбіти планет у Сонячній системі, які дотримуються тих же циклічних закономірностей, додають дослідники.
Геологічні процеси на Землі, які, як довгий час вважалося, строго детерміновані подіями всередині планети, насправді можуть контролюватись астрономічними циклами в Сонячній системі та Чумацькому Шляху.
Майкл Рампіно, професор кафедри геологічних досліджень Нью-Йоркського університету
Дослідники встановили, що збіг геологічних та астрофізичних циклів надто близький, щоб бути просто випадковим явищем. Головне питання, яке має бути вирішене у майбутніх дослідженнях, як астрономічні рухи планети обурюють внутрішні геологічні механізми Землі і коли подібний ефект може виявитися знову.