Медики розповіли, як зрозуміти, що дитині не вистачає вітамінів
ДІТЯМ НЕ ЗАВЖДИ ВДАЄТЬСЯ З ЇЖЕЮ ОТРИМАТИ ВСІ ВІТАМІНИ, ЯКІ ЩОДНЯ НЕОБХІДНІ ДЛЯ ХОРОШОГО ЗДОРОВ’Я. НА НЕСТАЧУ В ОРГАНІЗМІ КОНКРЕТНИХ ВІТАМІНІВ ЗАЗВИЧАЙ ВКАЗУЮТЬ РІЗНІ ОЗНАКИ, ЯКІ КОЖНА ДИТИНА МОЖЕ ВІДРІЗНЯТИСЯ.
У повсякденному житті ми не завжди схильні звертати на це увагу і думати, що це може свідчити про нестачу якогось конкретного вітаміну чи мінеральної речовини. Що це за ознаки та які вітаміни найбільш важливі для дітей, пояснюють педіатр та сімейний лікар Євген Бондін та фармацевт Зане Мелберга.
«Зазвичай основою здоров’я та доброго самопочуття дитини є достатня фізична активність, збалансоване харчування, оптимальна кількість сну, а також свіже повітря, проте іноді цього буває недостатньо. Наприклад, тепер діти набагато більше за свій вільний час проводять у приміщеннях біля екранів, що може вплинути на засвоєння вітаміну D і негативно позначитися на здоров’ї у довгостроковій перспективі.Крім того, стрімкі зміни в навколишньому середовищі, пов’язані у тому числі з пандемією Covid-19, можуть викликати у дітей більше стресу та занепокоєння з приводу того, що відбувається, тому виникають питання про нестачу вітамінів і мінеральних речовин, що вимагає продуманого способу компенсації — спочатку слід оцінити їх надходження природним способом, і якщо це не дає результату, то і у вигляді добавок»,- пояснює педіатр Євген Бондін.
Слабкий імунітет та болі в процесі зростання
Одним з перших сигналів, пов’язаних з нестачею вітаміну D в організмі дітей, є регулярні хвороби, наприклад, підвищена температура або захворювання верхніх дихальних шляхів. До ознак слабкого імунітету відносяться також тривала втома, безсоння та часте поява висипів. Це тому, що однією з основних функцій вітаміну D є сприяння нормальному функціонуванню імунної системи. Регулярні захворювання можуть говорити про те, що дитині не вистачає вітаміну С, який також допомагає підтримувати нормальну роботу імунної системи.
Про дефіцит вітаміну D можуть також свідчити скарги на болі в ногах вечорами або в нічний час. і ростуть кістки, але й допомагає кальцію засвоюватися і зберігатися в організмі на нормальному рівні. Мелберг.
Вітамін D найлегше отримати влітку, коли він синтезується в організмі під впливом сонячних променів, і важче восени та взимку, коли сонце світить значно менше. Рекомендована добова доза вітаміну D для дітей віком від 1 до 10 років становить від 1000 до 2000 МО, у свою чергу для дітей віком від 11 до 17 років – від 3000 до 4000 МО. Вітамін D можна щодня отримувати з їжею, проте він міститься у продуктах не в такій великій кількості, яка потрібна протягом доби, — у кращому випадку можна отримати лише близько 20 % від добової дози. Тому, зазвичай, його потрібно приймати додатково.
Втома та зміна поведінки
Постійна втома, втрата апетиту та виражені коливання настрою у дитини можуть бути одним із перших сигналів, що говорять про нестачу в організмі вітамінів групи В, особливо В6, В9 та В12. Діти можуть почуватися слабкішими, а також бути більш нервовими та дратівливими. Це тому, що більшість вітамінів групи В відповідає за нормальне функціонування нервової системи, а також сприяє зниженню втоми та слабкості. Нестачу вітамінів групи В можна пояснити тим, що організм не в змозі запасати їх. Вітамінів В6 і В9 найбільше у броколі, шпинаті та спаржі. Вітамін В12 міститься в продуктах тваринного походження, наприклад, м’ясі або яйцях.
Труднощі з концентрацією та погіршення зору
Якщо дитина скаржиться на труднощі з концентрацією в школі або під час виконання домашніх завдань, це може свідчити про нестачу в дитячому організмі жирних кислот omega-3. На недолік omega-3 можуть вказувати також розлади пам’яті та погіршення зору, наприклад, коли потрібно розглянути щось далеко або поблизу. Omega-3 дуже важливі для дітей, які відвідують як дитячий садок, так і школу, тому що його основне завдання – допомагати у забезпеченні нормального функціонування мозку та зору. Нестача жирних кислот у дітей насамперед пов’язана з тим, що сам організм ці жирні кислоти не виробляє. Крім того, багато родин зазвичай рідко вживають в їжу морепродукти, наприклад, жирну рибу або риб’ячий жир, які відрізняються високим вмістом цінних жирних кислот. Наприклад,
Біль у м’язах та перепади настрою
Про знижений рівень магнію в організмі, як і про нестачу вітаміну D, може сигналізувати біль під час активних фаз росту. Нестача магнію може бути пов’язана також з розладами сну, різкими перепадами настрою, наприклад, щойно дитина була гіперактивною, а вже наступної миті — сумна і пригнічена. Виражене занепокоєння та нервозність через відвідування дитячого садка чи навчального процесу у школі також можуть свідчити про брак магнію. Це відбувається тому, що магній в організмі допомагає забезпечувати нормальну роботу м’язів та енергетичний метаболізм. Найбільше магнію в зелених овочах — шпинаті та броколі, а також у бобових, вівсяних пластівцях та різних горіхах, наприклад, у мигдалі та лісових горіхах.
Источник: storinka.com.ua