Німеччина побудує суперкомп’ютер Herder екзафлопного рівня
Центр високопродуктивних обчислень HLRS у Штутгарті (Німеччина) оголосив про укладення угоди з компанією HPE щодо створення двох нових суперкомп’ютерів – систем Hunter та Herder. Вони, як стверджується, нададуть «інфраструктуру світового класу» для моделювання, ІІ, аналізу даних та інших ресурсомістких завдань у різних галузях. Hunter замінить нинішній флагманський суперкомп’ютер HLRS під назвою Hawk.
В основу Hunter ляже платформа HPE Cray EX4000 : загалом планується задіяти 136 таких вузлів, кожен з яких буде оснащений чотирма адаптерами HPE Slingshot. Архітектура Hunter передбачає застосування СГД нового покоління Cray ClusterStor, спеціально розробленої з урахуванням жорстких вимог до введення/виведення. Крім того, буде задіяно середовище HPE Cray Programming Environment, яке надає повний набір інструментів для розробки, портування, налагодження та налаштування програм.
Суперкомп’ютер Hunter отримає прискорювачі AMD Instinct MI300A . Стверджується, що це дозволить скоротити енергоспоживання порівняно з Hawk приблизно на 80% за пікової продуктивності. Швидкодія Hunter складе близько 39 Пфлопс проти 26 Пфлопс у Hawk. Систему планується ввести в експлуатацію у 2025 році. Суперкомп’ютер екзафлопного класу Herder запрацює не раніше 2027 року. Архітектура передбачає застосування прискорювачів, але остаточну конфігурацію комплексу буде визначено лише до кінця 2025-го.
Загальна вартість Hunter та Herder оцінюється в €115 млн. Фінансування здійснюватиметься через Центр суперкомп’ютерів Гауса (GCS), альянс трьох національних суперкомп’ютерних центрів Німеччини. Половину коштів надасть Федеральне міністерство освіти і досліджень Німеччини (BMBF), частину, що залишилася, — Міністерство науки, досліджень і мистецтв землі Баден-Вюртемберг.
Слід зазначити, що в 2024 році в Юліхському дослідному центрі (FZJ) у Німеччині запрацює обчислювальний комплекс Jupiter – перший європейський суперкомп’ютер екзафлопного класу. Крім того, систему такого рівня має намір створити Велика Британія.