Перевернутий світ. Вчені зрозуміли чому самки комах обмінялися статевими органами із самцями
Ще в 2014 році дослідницька група з Японії виявила щось незвичайне — комахи печерного роду Neotrogla, який включає чотири види, обмінялися геніталіями: у самців структура більше нагадує піхву, тоді як самки, навпаки, розвинули аналог пеніса, званий генісомою, пише IFL.
Довгий час вчені не могли зрозуміти, як це сталося, а головне чому. Дивно спостерігати за комахами, які обмінялися статевими органами, проте самці, як і раніше, виробляли сперму, а самки — яйцеклітини.
Дослідники припускають, що свій внесок у ці перевернені ролі внесло місце існування комах — справа в тому, що безплідний грунт фактично змусив самок Neotrogla стати більш ефективними в зборі сперми. В результаті, як припускають вчені, вони й розвинули гіносоми, щоб збирати більше матеріалу від більшої кількості самців. Зазначимо, що представники цього роду здатні провести в бразильських печерах від 40 до 70 годин, займаючись лише тим, що спаровуються.
Крім того, вчені постійно прагнули зрозуміти, як самки Neotrogla справляються з втягуванням і витягуванням своїх придатків. У новому дослідженні група вчених із Японії, Бразилії та Швейцарії нарешті знайшли відповідь на це питання.
В ході дослідження вчені використовували тривимірну рентгенівську техніку, мікрокомп’ютерну томографію, щоб порівняти анатомію самок Neotrogla з іншими комахами близькоспорідненими. Вчені виявили, що у самок печерних сіноєдів насправді розвинулися дві групи м’язів, які і дозволяють контролювати свої придатки.
Цікаво, що ці ж м’язи були виявлені і у близьких комах, які не обмінялися статевими органами. Дослідники припустили, що комахи розвинули ці м’язи до того, як статеві ролі Neotrogla змінилися місцями. Залишалося дізнатися чому.
Дослідники вважають, що дані групи м’язів використовувалися самками ще до утворення гіносоми — найімовірніше, вони використовували їх для стимуляції самців під час парування. Вчені припускають, що в такий спосіб їм вдавалося досягти виділення більшої кількості матеріалу у самців. І тому є вельми логічне пояснення.
Вчені з’ясували, що біологічний матеріал самців Neotrogla по суті відіграє більшу роль, ніж просто засіб відтворення потомства. Дослідники вважають, що цей матеріал також є поживним матеріалом для голодної самки, раціон якої, як правило, складається з мертвих кажанів та їх посліду.
Дослідники вважають, що саме еволюція цих м’язів у результаті стала ключем до зміни статевих ролей у Neotrogla, яка робить їх настільки цікавими для вчених.
Источник: focus.ua