РЕБ. Що це і як засоби радіоелектронної боротьби протидіють ворожим ракетам
Президент Володимир Зеленський упевнений, що кожен в Україні, хто здатен долучитися до виготовлення ефективних систем радіоелектронної боротьби (РЕБ), заслуговує на повну державну підтримку та сприяння на всіх рівнях. Про це глава держави заявив у своєму відеозверненні 12 лютого. Mind розповідає, що таке РЕБ на війні та як вона допомагає українцям перемагати на фронті.
Що означає слово «РЕБ»
РЕБ, або ж радіоелектронна боротьба – це комплекс заходів, який перешкоджає ворожим радіоелектронним засобам та ускладнює роботу системам зв’язку ворога. Головні завдання РЕБ – виявити засоби спостереження противника, дезорієнтувати їх і захистити свої радіоелектронні системи від ворожого впливу.
Завдяки РЕБ можна виявляти та придушувати радіо-, мобільний чи супутниковий зв’язок ворога, виводити з ладу електроніку, супутникову навігацію та дезорієнтувати у просторі, замінивши координати на хибні.
Як працює РЕБ
Складові радіоелектронної боротьби: протидія, захист, розвідка, технічний контроль.
Протидія, або ж придушення – порушення роботи, зниження дієвості радіоелектронних систем і засобів противника завдяки радіоперешкодам, хибним цілям або пасткам. Розрізняють радіо-, радіотехнічне, оптико-електронне та гідроакустичне придушення.
Захист – дії для захисту персоналу, об’єктів та обладнання від впливу ворожих РЕБ.
Розвідка – збір інформації про розташування та дії ворога завдяки перехопленим сигналам каналів зв’язку.
Технічний контроль – радіо-, радіотехнічний, фотографічний, візуально-оптичний контроль, а також контроль ефективності захисту інформації від витоку під час передавання та обробки.
Які бувають РЕБ
Системи РЕБ є різні за розміром і формою: від пристроїв, що поміщаються в кишені, до радарних масивів і передавачів-приймачів, які перевозяться на вантажівках.
За дальністю РЕБ можна розділити на: тактичні (до 50 км), оперативно-тактичні (до 500 км) та стратегічні (понад 500 км).
Наразі росіяни активно використовують «окопні РЕБи» – радіоелектронні пристрої, які працюють до 10 км. Вони здатні виявляти та нейтралізувати дрони, тобто робити їх некерованими.
Що таке РЕБ противника
Найчастіше загарбники застосовують РЕБ, щоб збити з курсу високоточні боєприпаси на кшталт HIMARS чи Excalibur. Також ворог активно бореться з українськими безпілотниками. За допомогою РЕБ росіяни виснажують та виявляють розташування українських ППО. А на лінії фронту ЗСУ без захисту від ворожого РЕБ стають більш вразливими для FPV-дронів та артилерії.
Які комплекси РЕБ використовує росія
Р-330Ж «Житель» – автоматизована станція перешкод.
РБ-301Б «Борисоглєбськ-2» – для придушення систем супутникового звʼязку й радіонавігаційних систем на коротких та ультракоротких хвилях.
П-260Т «Редут 2УС» – багатоцільовий мобільний комплекс зв’язку з антенним модулем Р-431АМ МИК-МКС. Призначений для швидкого розгортання ретрансляційної точки цифрової радіорелейної лінії зв’язку та мереж широкосмугового бездротового доступу.
85Я6 «Леєр-2» – для розвідки та придушення засобів РЕБ, імітації роботи різного озброєння й техніки.
РБ-341В «Леєр-3» – встановлюється на борту БПЛА «Орлан-10» для придушення стільникового зв’язку. Система здатна не лише «покласти» стільниковий зв’язок, а й виявити скупчення військ.
РБ-531Б «Інфауна» – батальйонний комплекс, що протидіє засобам оптичного звʼязку.
1РЛ257 «Красуха-4» – для протидії бортовим радарам ударної, розвідувальної та безпілотної авіації.
«Репеллент-1» – для виявлення та придушення БПЛА.
Р-340РП «Поле-21» – пригнічує канали супутникової навігації на відстані приблизно 25 км.
1Л267 «Москва-1» – сканує повітряний простір у пасивному стані та передає дані ППО. Працює на відстані до 400 км.
«Мурманськ-БН» – для радіорозвідки, перехоплення сигналів та їх придушення по всьому короткохвильовому діапазоні до 5000 км.
«Самарканд» – для генерації складних перешкод.
РБ-109A «Биліна» – новітня система управління засобами РЕБ на базі штучного інтелекту розставляє пріоритети та придушує електронні сигнали, проводить аналіз радіоелектронного середовища в радіусі до 100 км. 13 січня 2024 року ЗСУ зафіксували перше ураження цього комплексу.
«Стриж» – перешкоджає БПЛА в радіусі 1,5 км. Вмикається, коли безпілотник наближається до зони його дії, працює лічені секунди, після чого вимикається.
Що таке РЕБ фальш-цілі
Майже щодня росіяни запускають в Україну ракети та дрони. Багато з них є хибними. Фальш-цілі, або ж хибні повітряні цілі – це помилкові цілі, які імітують реальні об’єкти.
Також їх називають «ракета-обманка», РЕБ-ракета. Що це таке? Це ті самі ракети вагою понад тонну, які не мають бойової частини, але можуть вибухнути через невикористане ракетне паливо. Задача «обманок» відвернути увагу ППО. Фальш-цілі можуть бути як дешевими повітряними мішенями, ракетами без боєголовок, так і спеціально спроєктованими складними пристроями, які імітують радіолокаційну сигнатуру або створюють радіоелектронні перешкоди.
Хибні цілі можна імітувати й без запуску фізичних об’єктів: засоби РЕБ можуть створювати такі сигнали, що зображають відбиті від справжньої цілі радіохвилі.
Часто як фальш-цілі виступають:
- тренувальні мішені Є95М. Вони використовуються для бойової підготовки льотчиків, розрахунків систем протиповітряної оборони й операторів станцій радіолокації. Є95М імітує цілі на кшталт крилатої ракети, коригованої бомби, БпЛА, літака чи вертольота, які маневрують;
- Х-55СМ – крилаті ракети, де замість штатних боєголовок встановлюються імітатори;
- Х-101 із радіолокаційними пастками – дипольними відбивачами та іншими.
Щоб виснажити та виявити ППО, росіяни також використовують БпЛА різних типів, наприклад «Орлан».
Українські РЕБ-системи
Станом на 24 лютого 2022 року майже 65% станцій перешкод на озброєнні ЗСУ були радянського виробництва. Зараз в Україні працюють РЕБ західних партнерів та українські розробки.
Серед українських компаній, що створюють засоби РЕБ, – «Укрспецтехніка» та її система «Анклав», що спеціалізується на безпілотниках.
Компанія «Proximus LLC» – розробник мобільних комплексів «Буковель AD». Вони виявляють безпілотники та блокують канали управління GPS / ГЛОНАСС.
Завдяки tech-кластеру Brave 1 з’явився комплекс Piranha AVD 360. Він виводить із ладу системи супутникової навігації GPS, ГЛОНАСС, BeiDou та Galileo, захищає бронетехніку й особовий склад від ворожих дронів. Piranha не просто глушить канали, якими користуються російські «дронщики», а й перекриває частоти, на яких вони працюють.
Антидроновий комплекс «Хмара» від «Корт» придушує приймачі супутникових навігаційних сигналів дронів, через що вони дезорієнтуються.
Однією з найцікавіших розробок є система РЕБ «Покрова». Вона спеціалізується на «спуфінгу» – підміняє супутникове радіонавігаційне поле. Через це «Шахеди» або крилаті ракети, які орієнтуються по GPS, отримують хибні координати та стають легкою здобиччю для українських систем ППО.
Очікується, що українських розробок буде більше. У листопаді 2023 року міністр цифрової трансформації Михайло Федоров оголосив, що в Україні створять «Армію роботів» та «Армію РЕБ».
Источник: mind.ua