ПолiтДумка

Російська пропаганда та дезінформація про війну в Україні охоплює в соцмережах неангломовні країни

09 августа
23:48 2022

Компанії соціальних мереж вжили заходів щодо обмеження облікових записів російських державних ЗМІ. Але дописи з цих облікових записів все ще поширюються іспанською, арабською та іншими мовами, в тому числі в місцях за межами Заходу.

Наступного дня після ракетного удару по торговому центру в центральній Україні в червні, де росія вбила щонайменше 18 людей, іспаномовний відділ російської глобальної телевізійної мережі RT en Español звернувся до Facebook, щоб оскаржити факти атаки.

У своєму обліковому записі, доступному в більшості країн Центральної та Південної Америки і навіть у Сполучених Штатах, мережа опублікувала відеозаяву військового речника, який стверджував, що російські ВПС розбомбили сховище зброї, поставлене західними союзниками України. Відео, опубліковане українським урядом, та опитування The New York Times тих, хто вижив після нападу, засвідчили інше.

Коли росія почала війну в Україні, Facebook, Twitter та інші гіганти соціальних мереж почали блокувати або обмежувати доступ до облікових записів кремлівської пропагандистської машини на Заході. Проте ці зусилля були обмежені географічними та мовними умовами, що створило скоріш мозаїку обмежень, ніж загальну заборону.

merlin_209239317_e87fd640-2e9c-4ad0-9625-87049773bbab-jumbo (1).webp (66 KB)

Іспанською мовою в Латинській Америці або арабською мовою на Близькому Сході продовжується постійний потік російської пропаганди та дезінформації, яка намагається виправдати неспровоковану агресію росії проти Уркаїни, демонізуючи Україну та приховуючи відповідальність за геноцид українців, в результаті якого загинули тисячі мирних жителів.

Результатом стала географічна та культурна асиметрія в інформаційній війні навколо України, яка допомогла підірвати зусилля Америки та Європи здійснити широкий міжнародний тиск на путіна, щоб він припинив свою війну.

«Немає герметичного, всесвітнього придушення сумнозвісної здатності росії воювати не лише на справжньому полі бою, але й боротися за допомогою інформації та її викривлення та спотворення», — сказав Пол М. Баррет, заступник директора Центру Стерна з Бізнесу та прав людини в Нью-Йоркському університеті, який нещодавно опублікував дослідження про поширення шкідливої ​​російської пропаганди на YouTube.

Нездатність Facebook, Twitter та навіть TikTok, додатка, що належить Китаю, посилити перевірку російських повідомлень неанглійською мовою, почала викликати критику, оскільки війна затягується.

Два тижні тому двопартійна група сенаторів Сполучених Штатів додатково розкритикувала платформи соцмереж, звинувативши їх в тому, що вони дозволяють росії «поширювати та експортувати свою брехню за кордон» іспанською мовою. Хоча мета цих зусиль були в Центральній і Південній Америці, за їх словами, дезінформація також досягла іспаномовної аудиторії в Сполучених Штатах.

Законодавці закликали компанії докласти більше зусиль для блокування російських іспанських ЗМІ, зокрема RT en Español та Sputnik Mundo, які поширюють звинувачення в тому, що Сполучені Штати, серед іншого, виробляють біологічну зброю в Україні. Експерти з дезінформації кажуть, що помилки виявляють недоліки в міжнародних операціях платформ, які часто отримують менше ресурсів, ніж у Сполучених Штатах.

Вплив російської пропаганди військового часу на громадську думку за кордоном важко точно виміряти. Опитування показали, що путін залишається світовим лідером, якого зневажають, що свідчить про те, що зусилля кремля ще не призвели до значного покращення глобальної підтримки вторгнення.

У той же час російська дезінформація вільно поширюється в тих частинах світу, де війна в Україні розглядається в менш жорстких категоріях, ніж у Сполучених Штатах і Європі, як протистояння добра проти зла.

«У цих надзвичайних обставинах ми повинні залишатися пильними щодо здатності відомих розповсюджувачів російської дезінформації поширювати неправду про вторгнення путіна в Україну, іспанською чи будь-якою іншою мовою», – зазначають як демократи — сенатори Роберт Менендес з Нью-Джерсі та Тім Кейн з Вірджинії, так і Білл Кессіді, республіканець з Луїзіани, про що вони написали в листі до виконавчого директора Facebook Марка Цукерберга.

Facebook у письмовій відповіді на запитання повідомляє, що обмежив доступ до акаунтів RT і Sputnik в Європейському Союзі, Великобританії та Україні після отримання запитів від урядовців. (Суд Європейського Союзу відхилив апеляцію RT France про скасування заборони на роботу мережі в блоці.)

Facebook також заявив, що заблокував рекламу з усіх російських державних ЗМІ та «понизив» дописи в рейтингу з облікових записів, пов’язаних з ним. Облікові записи на інших мовах стикаються з тими ж правилами, спрямованими на припинення дезінформації або шкідливого контенту, заявили в компанії.

«У нас є кілька команд, які працюють у всій компанії, щоб обмежити поширення дезінформації десятками мов», — йдеться в заяві компанії.

Через кілька днів після початку війни Twitter також закрив російські облікові записи в Європейському Союзі та додав мітки до облікових записів, які ретвітили посилання на них. Згідно з письмовою заявою, у квітні компанія оголосила, що не буде розширювати такі облікові записи, що призведе до скорочення залучення користувачів.

Нещодавно TikTok заявив, що видалив або позначив десятки тисяч публікацій у рамках «постійних дій, які ми вживаємо для захисту від фальшивих повідомлень». В травні він додав мітки і до аккаунтів українського уряду.

Дії проти кремля не завадили йому використовувати західні соціальні медіа для проникнення на іноземну аудиторію. Її пропагандистська мережа, яка протягом багатьох років намагалася залучити аудиторію багатьма мовами, пішла вгору, коли російські війська скупчилися навколо України минулої зими — і протягом тижнів після вторгнення 24 лютого.

Сторінка RT en Español у Facebook має 18 мільйонів підписників, що більше, ніж її англійський сайт або іспанські канали CNN. Публікації спрямовують трафік на Actualidad RT, головний канал новин мережі.

За даними аналізу Avaaz, громадської організації з ефективного управління, російські пости зазнали стрімкого росту трафіку в кілька тижнів після початку війни.

RT Online, арабськомовна сторінка телевізійної мережі у Facebook, також зафіксувала 187-відсотковий сплеск участі протягом першого місяця війни, виявив Avaaz. Акаунти Sputnik у Бразилії та Японії також зазнали стрибків утрафіку, хоча й менших. Подібний аналіз Zignal Labs, фірми, яка відстежує активність у соціальних мережах, показав сплеск поширення посилань на публікації новин RT і Sputnik іспанською мовою.

На цих сайтах війна росії фальшиво зображується як справедлива справа проти фашистського режиму в Україні, який прагнув отримати ядерну зброю та потурав Сполученим Штатам для розробки біологічної зброї біля кордонів росії. У цьому перекрученому погляді на війну добре задокументовані звірства в таких містах, як Буча, є перебільшенням або навіть обманом, організованим для демонізації росії.

Нора Бенавідез, старший радник Free Press, групи захисту цифрових прав і підзвітності, сказала, що Facebook давно має англоцентричний підхід до політики модерації, який не звертає уваги на шкідливу дезінформацію на різні теми іншими мовами та в інших частинах світу.

За її словами, в той час як Facebook використовується багатьма мовами, понад 80% його ресурсів правозастосування англійською мовою.

«Одним словом, я вважаю, що решту світу не слід захищати від найгіршого, найнебезпечнішого контенту, як це має бути щодо англомовних користувачів, — це форма фанатизму», — сказала вона.

Брет Шафер, старший науковий співробітник Alliance for Securing Democracy, сказав, що іспанська та арабська філії російських державних ЗМІ є найвпливовішими в країні у Facebook і Twitter. RT en Español, Sputnik Mundo та RT Play en Español увійшли до 10 найпопулярніших сторінок у Facebook у Латинській Америці з десятками мільйонів глядачів.

Навіть після обмежень росія шукала обхідні шляхи. Згідно з дослідженням, проведеним командою пана Шафера, RT en Español створив нові облікові записи у Facebook, Twitter, Instagram та YouTube під іменем Ahi Les Va. Ці облікові записи продовжують публікувати російську дезінформацію для зростаючих груп нових підписників.

«Якщо ви спілкуєтеся з людьми в Латинській Америці, RT сприймають як ще одне ЗМІ, яке варто читати і якому варто довіряти», — сказав він. «Це надзвичайно впливове».

Нездатність переслідувати російські публікації іспанською, арабською та іншими мовами відкрила можливість кремлю завоювати аудиторію в тих частинах світу, де Сполучені Штати, як його головний лиходій, сприймаються з більшою вірогідністю за чисту монету.

У звіті Фонду Бертельсмана в червні зазначено, що 42 % трафіку іспанської мережі RT припадає на три країни, які підтримали росію або висловили нейтралітет у війні з Україною: Аргентина, Венесуела та Мексика.

«Частиною успіху RT, ймовірно, є не стільки просування російської версії подій, скільки підтвердження західного наративу», — сказав Філіп Кіцбергер, політолог з Університету Торкуато ді Телла в столиці Аргентини Буенос-Айресі. «І це знаходить певний резонанс у певних групах, пов’язаних у Латинській Америці з лівими, які дуже критично ставляться до США»

За матеріалами: The New York Times

Статьи по теме

Последние новости

Допоки Україна не в НАТО, потрібне фінансування 800-тисячної армії — Президент

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнеры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

EA-LOGISTIC: Международные грузоперевозки – всегда своевременно и надежно!