ПолiтДумка

росія застосовує проти України іранські дрони-камікадзе та «орлани» власного виробництва

17 октября
22:45 2022

Україна звинувачує росію у використанні іранських дронів-«камікадзе» проти цивільних об’єктів у Києві.

Вони містять вибухівку, яка детонує під час зіткнення, знищуючи дрон.

Що таке російський дрон-камікадзе?

З середини вересня росія використовує на війні проти України дрони іранського виробництва Shahed-136.

На росії їх також називають «Герань-2», він має на борту вибухівку, яка розташована в боєголовці на носі та призначена для того, щоб літати над ціллю, доки не отримає вказівку атакувати.

Shahed-136 має розмах крил близько 2,5 м і його важко виявити на радарі.

Поки незрозуміло, скільки саме таких дронів-убивць на озброєнні у росії, але США заявили, що Іран планує відправити сотні цих  безпілотників до росії. Іран продовжує заперечувати свою причетність до атак на цивільні об’єкти України.

Якої шкоди дрони-камікадзе вже завдали Україні?

росія вперше використала безпілотник Shahed-136 13 вересня, атакуючи цілі поблизу Куп’янська, в Харківській області на сході України.

Пізніше того ж місяця його використовували для атак на півдні. Уламки безпілотників знайдено в Одесі та Миколаєві.

В жовтні безпілотники Shahed-136 поцілили цивільні об’єкти в місті Біла Церква на південь від Києва.

Вранці 17 жовтня Київ знов було атаковано цими дронами-камікадзе, внаслідок атаки було зруйновано житловий будинок в середмісті, загинуло 4 цивільних.

Можливо, росія почала масово використовувати проти України ці безпілотники, замість крилатих ракет, тому що вони відносно дешеві — близько 20 000 доларів за штуку.

Як Україна буде протидіяти російській армії дронів?

Збройні сили України використовують протиповітряні ракети та засоби радіоелектронних перешкод, щоб спробувати збити ці безпілотники. На початку жовтня Збройні сили України заявили, що перехопили 60% усіх безпілотників Shahed-136.

За офіційними даними військового командування Повітряних Сил ЗСУ починаючи з 21-30 минулої доби і до полудня 17 жовтня загалом було знищено 37 російських дронів-камікадзе по всій Україні.

Проте збити їх усіх важко.

шахед2.jpg (388 KB)

«Вони літають на невеликий висоті, і засікти їх важко. Силам ППО набагато важче протистояти цим зграям безпілотників», — каже військовий експерт Джастін Крамп.

Чи використовує Україна дрони-камікадзе?

Невідомо, чи використовувала їх Україна, але експерти вважають, що вони могли бути використані під час нещодавніх атак на російську військову базу в західному Криму, на авіабазу поблизу Севастополя та на кораблі в севастопольській затоці.

Доктор Марина Мірон, дослідник оборони у Королівському коледжі Лондона, каже: «Якщо подивіться на вибухи під час атак, то вони досить невеликі. Я підозрюю, що це саморобні дрони, до яких була прив’язана вибухівка».

Які ще безпілотники є в України та росії?

Основним військовим безпілотником України є Bayraktar TB2 турецького виробництва. Він розміром приблизно з невеликий літак, має камери на борту та може бути озброєний бомбами з лазерним наведенням.

На початку війни Україна мала «менше ніж 50» таких дронів, каже доктор Джек Уотлінг з дослідницького центру Royal United Services Institute (Rusi).

США заявили, що відправляють в Україну 700 дронів Switchblade, які також є дронами-камікадзе.

росія також використовує «менш технологічні» Орлан-10, які мають камери та можуть нести невеликі бомби.

Як використовуються військові дрони?

Для обох сторін війни – росії та України – безпілотники були ефективними для визначення місцезнаходження ворожих цілей і ведення артилерійського вогню по них.

«російські війська можуть навести свою зброю на ворога лише через три-п’ять хвилин після того, як безпілотник «Орлан-10» виявить ціль», — каже доктор Уотлінг. Інакше на здійснення атаки може знадобитися 20-30 хвилин.

Доктор Марина Мирон каже, що дрони дозволили Україні збільшити свої обмежені сили.

«Якби ви хотіли шукати ворожі позиції в минулому, вам довелося б відправляти підрозділи розвідки… і ви могли б втратити частину військ», — каже вона. «Тепер вони ризикують лише дроном».

У перші кілька тижнів війни українські безпілотники Bayraktar отримали високу оцінку.

«Їм показали атакуючі цілі, такі як склади боєприпасів, і вони зіграли свою роль під час затоплення флагманського крейсеру «москва», — каже доктор Мірон.

Проте «Байрактар» — це великий і повільний безпілотник, і Росія змогла ефективно йому протистояти за допомогою своїх систем ППО.

Як використовуються невійськові дрони?

Військові дрони дорого замінити — один Bayraktar TB2 коштує близько 2 мільйонів доларів.

Отже, обидві сторони – але особливо Україна – також використовують маленькі комерційні моделі, як-от DJI Mavic 3, який коштує близько 2000 доларів.

Ці дрони можуть бути оснащені невеликими бомбами. Однак вони в основному використовуються для виявлення ворожих військ та направлення атак.

«Україна не має стільки боєприпасів, скільки росія», — каже доктор Мирон. «Мати «очі в небі» для виявлення цілей і ведення артилерійського вогню означає, що вони можуть краще використовувати те, що мають».

Але комерційні безпілотники мають набагато менші можливості, ніж військові.

Наприклад, загальна відстань польоту DJI Mavic становить лише 30 км, і він може літати максимум 46 хвилин.

росія використовує електронні пристрої, щоб протистояти їм, каже доктор Мірон.

«російські війська мають гвинтівку «Ступор», яка стріляє електромагнітними імпульсами», — каже вона. Це позбавляє комерційні дрони можливості навігації за допомогою GPS, пояснює вона.

російські сили також використовують онлайн-системи, такі як Aeroscope, для виявлення та переривання зв’язку між дронами та їх операторами.

Ці системи можуть спричинити падіння безпілотника або повернення на базу, а також можуть зупинити надсилання інформації з нього.

За матеріалами: Yahoo, BBC

Статьи по теме

Последние новости

Україна залишається надійним постачальником продовольства попри агресію РФ — Науседа

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнеры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

EA-LOGISTIC: Международные грузоперевозки – всегда своевременно и надежно!