ПолiтДумка

Росію хочуть позбавити прибутку від експорту алмазів, але є перешкоди – ЗМІ

15 мая
10:36 2023

Видобувачам алмазів з росії незабаром можуть перекрити доступ на світовий ринок – таку стратегію розробляють країни G7. Якщо вони досягнуть успіху, російська економіка втратить чергове джерело доходу, а перекупники зможуть відмовлятися від дорогоцінного каміння з держави-агресора.

Однак для запровадження ефективних санкцій США та ЄС доведеться повністю трансформувати схему сертифікації алмазів. Деякі експерти побоюються, що в спробі нашкодити путінському режиму G7 завдасть серйозної шкоди всій індустрії, включаючи дилерів і полірувальників з маленьких компаній, повідомляє Financial Times.

За чинними правилами російські алмази не вважаються «кривавими», навіть якщо гроші від їхнього експорту йдуть на фінансування вторгнення в Україну

Більш ніж 90 відсотків усіх діамантів у світі виробляється в Індії. Столицею промисловості історично вважається місто Сурат на північному заході країни, де полірувальники спеціалізуються на ограновуванні та обтеску алмазів, здобутих у Сибіру. За підрахунками фахівця з дорогоцінного каміння Рамеша Савалія, приблизно три чверті алмазів, що закуповуються ним, надходять з росії, але до них не додається жодних офіційних паперів, які могли б підтвердити їх походження.

Приблизні доходи путінського режиму від експорту алмазів за 2021 рік становили 4 млрд. доларів. Навіть такі незначні, порівняно з доходами від продажу нафти, суми мають для росії велике значення, оскільки дозволяють фінансувати вторгнення в Україну. Представники G7 розраховують, що, призупинивши потік алмазів з країни-агресора та знищивши бізнес з видобутку та продажу дорогоцінного каміння, вони завдадуть серйозного удару по російській економіці.

У квітні 2022 року міністерство фінансів США запровадило санкції щодо російської алмазодобувної компанії «Алроса», а президент Джо Байден заборонив імпорт необроблених алмазів із росії. Євросоюз тоді не ввів аналогічні обмеження через побоювання Бельгії щодо того, як такі заходи позначаться на статусі центру всієї індустрії — Антверпена.

Однак, як випливає з комюніке, доступ до якого отримали журналісти FT, найближчими тижнями всі країни «Великої сімки» вживуть узгоджених заходів, щоб позбавити росію доходів від видобутку алмазів. Для цього політики планують запровадити ефективну систему з відстеження дорогоцінного каміння, якої досі не існувало. Бельгійці охоче приєднаються до санкцій, якщо знатимуть, що поширення російських алмазів призупинено навіть неофіційними каналами.

Розроблена схема передбачає, що митники в інших країнах вимагатимуть документи про точне місце походження дорогоцінного каміння. Досі при перетині кордону власникам алмазів потрібно лише надати офіційний папір про те, що вони не видобуті в зоні ведення бойових дій і не використовуються, щоб спонсорувати тих, хто воює у гарячих точках. У разі успішного проведення реформи «кривавими» вважатимуться не лише такі алмази, а й ті, за допомогою яких фінансуються державні злочини.

Дані про експорт дорогоцінного каміння з росії до Бельгії свідчать про зростання постачання алмазів змішаного походження за останні півроку. З квітня по вересень 2022 року на ринку взагалі не фіксувалися подібні угоди, але у жовтні прибуток від них уже оцінювався у 42 млн. євро, а у січні 2023 року — у 118 мільйонів. У рамках процесу Кімберлі, затвердженої ООН схеми щодо запобігання попаданню на ринок «кривавих» алмазів, експорт із ф не заборонено: більше того, росія залишається одним із підписантів та активних учасників схеми сертифікації.

Однак, як стверджує дослідник з наукового інституту International Peace Information Service Ханс Меркет, західні держави все сильніше розчаровуються в процесі Кімберлі через неможливість перекрити для росії можливість торгувати алмазами, незважаючи на вторгнення в Україну.

Наразі США та країни ЄС витрачають ресурси на реалізацію схеми, в рамках якої експорт каменів із рф не вважається засобом фінансування військової агресії. І хоча західні країни не планують повністю відмовлятися від процесу Кімберлі, все більше політиків погоджуються, що система потребує доопрацювання.

Источник: sprotyv.info


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/politdumkakiev/public_html/wp-content/themes/legatus-theme/includes/single/post-tags.php on line 5
Share

Статьи по теме

Последние новости

Ілон Маск заявив про плани закрити USAID: що відбувається

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнеры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

EA-LOGISTIC: Международные грузоперевозки – всегда своевременно и надежно!