Самосвідомість виявили у чотиримісячних дітей
Дослідники з Бірмінгемського університету у Великій Британії виявили, що немовлята у віці чотирьох місяців можуть мати вроджене почуття самосвідомості. Малюкам показували м’яч на екрані комп’ютера — коли м’яч наближався, немовлята відчували дотик на руці. Аналіз активності їх мозку показав, що вже в такому ранньому віці вони вже мають зв’язок між зором і дотиком, а також відчуття себе в просторі. Дослідження — значний крок у розумінні того, як люди розвивають усвідомлення себе та свого оточення.
Дослідницька група провела експеримент. Вчені показували немовлятам м’яч на екрані комп’ютера, переміщуючи його ближче та далі. Коли м’яч наближався, руки немовлят відчували легку вібрацію. Примітно, що у ці моменти активність мозку різко зростала, особливо у областях, що обробляють дотики. Це вказує на ранній зв’язок між зором та дотиком, який дозволяє немовлятам відчувати своє оточення. Тобто ця здатність може бути уродженою, а не набутою.
Результати показують, що навіть у перші кілька місяців життя ще до того, як немовлята навчилися тягтися до предметів, мультисенсорний мозок налаштований на встановлення зв’язку між тим, що немовлята бачать, і тим, що вони відчувають. Вони можуть відчувати простір навколо себе та розуміти, як їхні тіла взаємодіють із навколишнім середовищем. Це називають періперсональним простором.
Вчені також провели дослідження за участю старших немовлят. Восьмимісячні діти дивувалися, коли дотик до їхньої руки відбувався одночасно з тим, як м’яч йшов від них. Ймовірно, вони не очікували на дотик через візуальний напрям, в якому рухався об’єкт. Це вказує на те, що в перший рік життя мозок дітей формує більш складне розуміння того, як їхнє тіло існує в просторі.
Порівняння активності мозку немовлят та дорослих може пролити світло на траєкторії розвитку мультисенсорних здібностей. Дослідники також хочуть поширити це дослідження на немовлят, потенційно розкриваючи походження людської свідомості.