ПолiтДумка

що треба зробити перед поверненням в Україну

22 июня
23:19 2023

Понад 300 тисячі українських біженців отримали прихисток у Чехії. Чимало людей, які приймають рішення повернутися в Україну, цікавляться, як правильно завершити справи перед від’їздом з країни.

Про це повідомляє proukrainu.blesk.cz.

Крок 1: Закрийте візу тимчасового захисту в Чехії, якщо це необхідно для подальших ваших рішень

Чи обов’язково закривати візу тимчасового захисту в Чехії, коли їдете назавжди?

Якщо ви плануєте залишити Чехію назавжди, ви можете відмовитися від тимчасового захисту, наданого вам у Чеській Республіці, перед від’їздом.

  • Якщо ви збираєтесь до іншої країни з метою тимчасового захисту — це обов’язково треба зробити.

  • Якщо ви повертаєтесь в Україну, вам НЕ ОБОВ’ЯЗКОВО закривати візу тимчасового захисту. Це дасть вам право в разі необхідності рятуватися знову, повернутися без перешкод в Чехію. Наразі немає обмежень терміну перебування в Україні для того, щоб мати право повернутися, але юристи наголошують на тому, що цей термін — 90 днів.

Відмова від тимчасового захисту на території Чехії відбувається наступним чином:

Відмовитися від тимчасового захисту можна і з території України. У цьому випадку звертайтесь до відділу Посольства Чеської Республіки в Києві або до Генерального консульства Чеської Республіки у Львові.

Крок 2: Повідомте медичну страхову компанію та переконайтеся, що не маєте штрафів і боргів

Повідомити страхову компанію про те, що залишаєте країну, або про припинення тимчасового захисту можна у відділеннях страхової компанії або електронною поштою, або через онлайн-форму.

Уточніть у своїй медичній страховій компанії деталі про зупинення.

Велика кількість біженців має страхування від VZP. У компанії пояснюють, які дії потрібно зробити під час виїзду за межі ЧР.

Порада! Перед від’їздом рекомендуємо уточнити у вашій медичній страховій компанії, чи є у вас борг перед нею. Якщо так, то його необхідно сплатити, інакше борг в майбутньому можуть стягнути у вигляді пені. Якщо ви не повідомите медичну страхову компанію про припинення тимчасового захисту, у вас може виникнути заборгованість по страховому внеску, включаючи штраф, який страхова компанія повинна стягнути з вас.

Якщо залишаються сумніви и питання щодо вашого медичного страхування в Чехії, звертайтеся безпосереньо до вашої страхової кампанії або до Міністерства охорони здоров’я. Довідкова лінія +420 226 201 221 – працює щодня з 8.00 до 19.00 і надає основну інформацію про охорону здоров’я в Чехії для громадян України. 

Крок 3: Повідомте чеську школу про повернення на батьківщину і візьміть підтвердження про навчання

Якщо ваша дитина відвідувала протягом перебування в ЧР школу, вам необхідно взяти документ зі школи, який підтверджує навчання дитини. Це варто зробити для подальшого визнання навчання в Україні або іншій державі, де ви вирішили продовжити тимчасовий захист. 

Форму та іншу інформацію можна знайти на веб-сайті edu.cz.

Підтвердження про навчання укранською мовою: завантажити:

POTVRZENI-O-STUDIU_ПІДТВЕРДЖЕННЯ-ПРО-НАВЧАННЯ-2Download

Міністерство освіти, молоді та спорту у співпраці з Посольством України в Чеській Республіці та Міністерством освіти і науки України обговорило питання про визнання освіти, яку здобувають українські учні  у чеських школах при поверненні в  Україну.  При поверненні учня назад в Україну школою видаватиметься Підтвердження про навчання. Українські школи визнаватимуть освіту, отриману українськими учнями на території Чехії за чеською системою освіти.

Порада! Перевірте, чи все ви повернули до школи, якщо вам видавали від закладу щось у тимчасове використання: обладнання, гаджети, підручники. Якщо потрібно, закрийте фінансові борги: за можливе пошкоджене майно вашою дитиною, загублені підручники, харчування.

Крок 4: Візьміть довідку від роботодавця про підтвердження вашого офіційного працевлаштування

Якщо ви завершуєте стосунки з роботодавцем, це також необхідно оформити і важливо взяти з місця роботи документ, який би підтвердив офіційно, що ви працювали за кордоном.

Договір між Україною та Чеською Республікою про соціальне забезпечення  базується на пропорційному принципі, за якими кожна договірна сторона призначає та виплачує пенсію за відповідний страховий (трудовий) стаж, набутий на території держави цієї сторони.

Тому термін роботи за кордоном враховуватиметься у ваш стаж. Довідку варто взяти поки ви перебуваєте у країні і вам можуть підтвердити терміни, місце, статус вашого працевлаштування. Дистанційно і через тривалий час це буде зробити набагато важче.

Бланки з галузі зайнятості іноземців для завантаження

Крок 5: З’ясуйте і закрийте податкові питання

Якщо у вас є зобов’язання заповнити податкову декларацію, це також потрібно зробити перед від’їздом. Наприклад, якщо ви вели підприємницьку діяльність, працювали та інше. У разі якщо ви перебуваєте на обліку у податкового менеджера, у разі зміни реєстраційних даних при виїзді з України, про ці зміни необхідно повідомити податкового керівника за встановленою формою (це може бути зміна адреси проживання або адреса заявленого перебування іноземця в ЧР, зміна адреси доставки або інші дані). Форму «Повідомлення про зміну реєстраційних даних» можна знайти на сайті фінансового управління.

Крок 6: Закрийте активні банківські рахунки в Чехії

Після початку війни більшість чеських банків надавала можливість українцям не тільки відкрити рахунок з мінімальним пакетом документів, а й отримати бонус для нових клієнтів — 2000-3000 чеських крон. Тож більшість українців користуються рахунками, отримують зарплатню від роботодавця, а також фінансову допомогу від держави.

Варто закрити всі рахунки перед від’їздом і переконатися, що на рахунках у вас 0 крон. Бажано взяти або роздрукувати виписку зі звітом про поточний рахунок, щоб ви мали довідку з датою і числом звернення. Зверніть увагу, що на рахунках має бути 0 крон.

Крок 7: Розрахуйтесь з мобільним оператором згідно вашого тарифу, якщо залишаєте Чехію

Ви купували чеську карточку як тільки приїхали? Користувалися декількома пакетами, які щедро надавали в українських центрах допомоги? Згадайте, чи не залишилося боргів і активних сім карт на телефонах у вас та у ваших дітей, які також можуть через деякий час нагадати про себе неприємним сюрпризом.

Крок 8: Закрийте всі зобов’язання, які ви брали на себе під час оренди житла

Якщо ви орендували житло, необхідно вирішити всі питання з власником, перевірити, чи ви повністю виконали умови договору оренди житла і не залишили боргів. Це може бути важливо в майбутньому. Якщо є заборгованість, або домовленість, яку ви проігнорували, то власник може звернутися до суду для встановлення справедливості, а також, щоб стягнути компенсацію. Подібні проблеми можна швидко вирішити ще на місці в Чехії, проте з іншої країни це буде набагато складніше. Крім того подібні проблеми можуть вплинути на комфортне перебування і вирішення візових питань в інших країнах Європи.

Це стосується і заборгованостей щодо комунальних платежів. Залишати соцальне житло, а також орендоване житло потрібно виключно, виконуючи всі прописані в договорі нюанси.

Крок 9: Перевірте, наявність всіх основних документів, які отримали вже в Чехії за рік

Якщо за час перебування ви пройшли медичні обстеження, отримали якісь важливі медичні висновки, посвідчення; якщо ви навчалися і маєте сертифікати, свідоцтва та інші документи, не забудьте їх оформити та взяти з собою. Важко прогнозувати, що саме вам знадобиться в подальшому під час пошуку роботи або вступу ваших дітей до навчальних закладів. Очевидно, що інтеграція українців у європейське суспільство вже розпочалася і документи, які ви отримали в Чехії можуть визнаватися вже зараз або згодом в інших країнах Європи.

Крок 10: Подякуйте Чехії і всім людям, які допомогли вам протягом цього року

Знайдіть час, щоб віддячити, зустрітися, згадати і зробити щось приємне тим людям, завдяки кому ви витримали цей складний рік! Завдяки кому ви зробили так багато складного і важливого, завдяки кому ви залишилися живі та маєте сили рухатися далі!

Источник: donpatriot.news


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/politdumkakiev/public_html/wp-content/themes/legatus-theme/includes/single/post-tags.php on line 5
Share

Статьи по теме

Последние новости

Україна і Польща працюють над створенням робочої групи щодо вирішення історичних питань — посол

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнеры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

EA-LOGISTIC: Международные грузоперевозки – всегда своевременно и надежно!