що виявило нове опитування українців за підсумками року великого вторгнення
Останні дослідження громадської думки, проведені Національним демократичним інститутом (США), показують, що за минулий рік брутальні атаки Росії не змогли зламати дух українців чи похитнути їхню віру в беззаперечну перемогу України.
НДІ провів вже третю за час вторгнення хвилю свого опитування Можливості та перешкоди на шляху демократичного переходу України. Нове опитування було проведене в першій половині січня 2023 року, польові роботи виконав Київський інститут соціології. Попередні хвилі проводилися в травні та серпні 2022 року.
Як пишуть автори дослідження, його результати «чітко ілюструють не тільки жахливу ціну війни для звичайних українців, але й їхню незламну стійкість і повний провал російської стратегії розділити країну та поляризувати українське суспільство».
Вони також наводять шість головних помилок Росії щодо України, які виявили себе за перший рік повномасштабного вторгнення РФ. NV наводить ці висновки повністю.
Помилка № 1: особисті труднощі змусять українців прийняти російське панування
Немає жодних сумнівів, що повномасштабна війна завдає величезних втрат життю та способу життя в Україні. Після кількох місяців російських атак на цивільну енергосистему України 92% респондентів повідомили про постійні, часті або періодичні відключення електроенергії вдома. Зростає кількість людей, які повідомляють про погіршення фізичного та психічного здоров’я, а 37% українців повідомляють, що вони втратили друга чи члена сім’ї через війну.
Хоча ці цифри спустошливі, дослідження НДІ показують, що українці залишаються позитивно налаштованими — 89% респондентів оптимістично дивляться на майбутнє України, і головною причиною такого оптимізму, за відповідями українців, є беззаперечна перемога України. Кількість оптимістично налаштованих українців залишається значною попри труднощі, які вони пережили протягом останнього року. Насправді, український оптимізм неможливо здолати затягуванням війни та труднощами.
Помилка № 2: українці визнають історичну роль і значення Росії у визначенні майбутнього України
З початку повномасштабної війни кількість українців, які вважали, що Росія може визначати майбутнє України, значно впала: з 49% безпосередньо перед війною до 18% у січні 2023 року. Навпаки, українці визнають важливу роль, яку відіграє західна підтримка для перемоги України, і українці постійно зазначають, що «міжнародна підтримка» є однією з ключових причин для їхнього незламного оптимізму. Хоча українці впевнені, що вони самі визначатимуть майбутнє своєї країни, вони також переважно позитивно оцінюють вплив західних союзників на визначення майбутнього України: 72% позитивно оцінюють вплив США, 79% — Великої Британії, 73% і 73% — Європейського Союзу та Канади відповідно. Майбутнє України визначатимуть українці.
Помилка № 3: Україна не має власної національної ідентичності
Українці послідовно обирали свій власний шлях, часто прямо протилежний всьому, що зараз представляє собою Росія. Українці мають чітке уявлення про те, яким має бути майбутнє, в тому числі майбутнє України як повноцінно функціонуючої демократії. Окрім того, українці можуть чітко визначити, що для них означає демократія, включаючи свободу слова, справедливе правосуддя для всіх, вільні та чесні вибори.
В той час, коли Росія стає все більш авторитарною та розгортає нові утиски проти сексуальних та гендерних меншини, Україна консолідується навколо свого демократичного, толерантного та плюралістичного майбутнього. Після початку повномасштабної війни підтримка гендерної рівності лише зросла: 74% українців хочуть бачити кращий баланс чоловіків і жінок у політичному житті. Більше того, більшість українців підтримують рівні права для ЛГБТ+ людей, у тому числі право на цивільне партнерство. По суті, українці обрали власний шлях і власні цінності, відмінні від тих, які історично нав’язувала Росія.
Помилка № 4: відданість українців євроатлантичній інтеграції є слабкою, особливо в регіонах, розташованих ближче до Росії
Однією з головних цілей російської дезінформації та пропаганди було розділити Україну та знівелювати її західні прагнення, одночасно намагаючись переконати українців, що Захід покине Україну та припинить її підтримувати. Ця стратегія дала зворотний результат — підтримка євроатлантичної інтеграції України стрімко зросла з початку повномасштабної війни: 92% підтримали членство України в ЄС і 86% підтримали членство у НАТО. Прагнення євроатлантичної інтеграції, яке раніше було однією з найбільш суперечливих тем в Україні, тепер однаково підтримується по всій країні, у тому числі на сході та півдні України. Насправді зараз українці як ніколи віддані членству в ЄС і НАТО.
Помилка № 5: посилення ракетних ударів ослабить український опір та примусить українців до територіальних поступок
Росія намагається знизити стійкість українців затягуванням війни та регулярними ракетними атаками, але дослідження НДІ показують, що ці методи неефективні. Для всіх демографічних і географічних груп єдиним «прийнятним» результатом війни залишається повне відновлення територіальної цілісності України. Усі інші сценарії більшість респондентів відкидають. Крім того, прагнення українців вести переговори з Росією значно впала з початку повномасштабної війни. У травні 2022 року 59% підтримали переговори. Це число впало до 44% у серпні 2022 року та 29% під час останнього опитування в січні 2023 року. Оскільки війна продовжується і стають відомі докази російських військових злочинів на нещодавно звільнених територіях, прагнення українців до переговорів слабшає. Зрозуміло, що українці налаштовані на перемогу та звільнення анексованих та окупованих територій.
Помилка № 6: політичні чвари між лідерами підірвуть єдність України
У політичному житті України домінують дискусії про українську перемогу, військові зусилля та гуманітарну допомогу, що також відображається на ставленні до політичного керівництва України. Чотирма найпопулярнішими українськими політичними діячами є президент України (Володимир Зеленський), Головнокомандувач Збройних сил України (Валерій Залужний), найпомітніший громадський лідер (Сергій Притула) та мер столиці (Віталій Кличко). Як представники різних партій і кіл, ці лідери продемонстрували надзвичайну єдність і співпрацю в непохитному протистоянні російській агресії. Політичні лідери залишилися єдиними, і незламними.
Дослідження було розроблено та проведено Національним демократичним інститутом в Україні. Польові роботи було виконано Київським міжнародним інститутом соціології з 4 по 16 січня 2023 року за допомогою методу комп’ютерної системи телефонного опитування (CATI) із 2508 завершеними інтерв’ю. Опитування репрезентативне лише для дорослого населення, яке користується мобільними телефонами з українськими номерами. Території, які були непідконтрольні уряду України до 24 лютого 2022 року, були виключені з дослідження. Середня похибка для національної вибірки не перевищує +/- 2.2%. Це дослідження стало можливим за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Швеції, Великобританії (UK Aid) та Міністерства міжнародних справ Канади.
Источник: nv.ua