Шовкопряд із геном павука зміг сплести надміцний матеріал
Китайські вчені з Університету Дунхуа зуміли створити біонічні шовкопряди з генами павука, які прядуть волокна в 6 разів міцніше, ніж кевлар. Цей тип волокна можна використовувати як хірургічні шовні матеріали, задовольняючи глобальний попит, що перевищує 300 мільйонів процедур на рік.
Дослідники зосередилися на невеликому білку Araneus ventricosus – павука, знайденого у Східній Азії. За допомогою CRISPR-Cas9 білок MiSp був вставлений у ДНК шовкопряда замість гена, який кодує його основний білок. Отримані волокна перевершили очікування: вони поєднували у собі високу міцність на розрив 1299 МПа і ударну в’язкість 319 МДж/м 3 . Мало того, волокна виявилися набагато гнучкішими, ніж очікувалося, оскільки білок MiSp відомий тим, що виробляє міцний, але не еластичний шовк.
Нові волокна мають широкий комерційний потенціал, у тому числі у виробництві інтелектуальних матеріалів для аерокосмічних технологій, біомедичної інженерії та одягу. Далі команда планує розробити генетично модифікованих шовкопрядів, які будуть виробляти волокна павукового шовку з натуральних і штучних амінокислот.