ПолiтДумка

SpaceX пішла на поступки, щоб зменшити вплив супутників Starlink на астрономію

13 января
20:21 2023

Астрономи всього світу б’ють на сполох, вимагаючи від влади якось вплинути на розгортання на низькій орбіті багатотисячних супутникових угруповань. Лідирує на цьому напрямі компанія SpaceX із сервісом Starlink. У грудні компанія отримала дозвіл на виведення в космос 7,5 тис. супутників другого покоління на додаток до вже більш ніж 3,5 тис. Як стало відомо, SpaceX добровільно пішла на деякі поступки астрономам, хоча цим виявилися задоволені не всі.

Повідомляється, що ще до отримання ліцензії Федеральної комісії зв’язку США (FCC) на запуск супутників Starlink 2.0 компанія SpaceX добровільно співпрацювала з представниками Національного наукового фонду США (NSF) у процесі розробки угоди про зниження впливу супутникових угруповань на астрономію. Затверджених на законодавчому рівні інструкцій щодо цього немає, і тому залученим до процесу сторонам доводиться працювати з випередженням і на порожньому місці.

У NSF підкреслили, що SpaceX без тиску з боку влади погодилася поступово знизити яскравість супутників до рівня не вище 7-ї зіркової величини, що зробить їх невидимими для неозброєного ока і зменшить (але не усуне) вплив на чутливі астрономічні прилади. Також компанія погодилася вимикати сигнал з супутників у момент проходження над великими наземними радіотелескопами.

Більше того, компанія погодилася прибрати із бази даних Laser Clearinghouse свої супутники. Цією базою астрономи користуються для відключення системи адаптивної оптики на телескопах, як у області спостереження виявляються космічні апарати. Адаптивна оптика дозволяє налаштувати дзеркало телескопа на усунення ефекту тремтіння повітря, але використовує лазерний промінь для запалювання в небі опорної зірки. Лазер ризикує пошкодити оптику супутників та вимагає від астрономів відключати її навіть під час наукових спостережень. Тепер вченим не доведеться турбуватися під час проходження над головою тисяч супутників угрупування Starlink.

У той же час, інша організація звернулася до суду з вимогою відкликати ліцензію FCC у компанії SpaceX. Зробила це Міжнародна асоціація темного неба (IDA), що сталася 29 грудня 2022 року. Асоціація подала апеляцію на ухвалу FCC до Апеляційного суду США по округу Колумбія. Які представляють інтереси астрономів IDA юристи стверджують, що FCC не слідувала екологічному законодавству при видачі дозволу компанії SpaceX на створення сузір’я.

Але основна проблема в тому, що Starlink — це не єдине угруповання, яке завдає астрономам проблеми. Наприклад, у вересні на орбіту почали виводитись супутники BlueWalker 3, які стали яскравими об’єктами на орбіті. Розробник супутників пообіцяв щось зробити, щоб зменшити світлове забруднення від них, але поки що рішення з цього питання немає, і найближчим часом не очікується.

Адже це далеко не єдиний проєкт такого роду. Астрономи та бізнес ще не раз увійдуть у конфронтацію на ґрунті світлового засмічення нічного неба. Можна не сумніватися, що бізнес переможе і добре, що з низки питань він йде назустріч вченим.

Источник: vsviti.com.ua


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/politdumkakiev/public_html/wp-content/themes/legatus-theme/includes/single/post-tags.php on line 5
Share

Статьи по теме

Последние новости

Сибіга — про масований обстріл РФ: Ми повинні примусити Путіна до миру силою

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнеры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

EA-LOGISTIC: Международные грузоперевозки – всегда своевременно и надежно!