ПолiтДумка

США проводять розслідування як американські компоненти потрапляють в іранські дрони

22 декабря
00:13 2022

Адміністрація Байдена створила велику робочу групу для розслідування того, як американські та західні компоненти, включно з мікроелектронікою американського виробництва, потрапляють у безпілотники іранського виробництва, якими росія атакує Україну, повідомили CNN численні чиновники, знайомі з цим питанням. 

США запровадили жорсткі обмеження експортного контролю та санкції, щоб перешкодити Ірану отримати високоякісні матеріали, але з’явилися докази того, що Іран знаходить велику кількість комерційно доступних технологій. 

Минулого місяця британська дослідницька організація Conflict Armament Research перевірила кілька збитих в Україні безпілотників та виявила, що 82% їхніх компонентів були виготовлені компаніями, розташованими в США. 

Згідно з розслідуванням Збройних сил України та джерелом, знайомим із розслідуванням США, серед компонентів, знайдених у деяких безпілотниках, є процесори технологічної компанії Texas Instruments із Далласу, а також двигун австрійської фірми, що належить канадській компанії Bombardier Recreational Products.

63.jpg (128 KB)

Обидві компанії засудили будь-яке використання їхніх технологій у незаконних цілях.  Очевидно що залучення їх в іранській галузі виробництва безпілотників підкреслює, наскільки недорогі продукти, призначені для цивільного використання, можна легко переобладнати для військових цілей, і як легко в такому випадку обходити санкції та режими експортного контролю.  

Texas Instruments у заяві CNN заявила, що «компанія не продає жодної продукції в росію, білорусь чи іран. TI дотримується чинних законів і норм у країнах, де працює, і співпрацює з правоохоронними органами, якщо це необхідно та доцільно. Крім того, ми не підтримуємо та не виправдовуємо використання наших продуктів у програмах, для яких вони не призначені»

Компанія Bombardier Recreational Products   заявила, що починає розслідування того, як двигуни її виробництва опинилися в безпілотниках.

Комплексна перевірка

Розслідування активізувалося останніми тижнями на тлі розвідданих, отриманих США, про те, що кремль готується відкрити власну фабрику з виробництва безпілотників у росії в рамках угоди з Іраном, заявили чиновники. 

Як повідомляє CNN, Іран уже почав передавати креслення та компоненти безпілотників до росії, щоб допомогти з їх виробництвом, різко розширюючи військове партнерство між країнами. 

У цільовій групі беруть участь декілька урядових відомств з різних країн, включаючи міністерства оборони, державного управління, юстиції, торгівлі та фінансів, причому один чиновник описав розслідування як ініціативу «комплексна перевірка».

Ці зусилля контролюються Радою національної безпеки Білого дому в рамках ще більшого, «цілісного підходу» до боротьби з Іраном, сказав високопоставлений чиновник адміністрації США, від його придушення протестувальників та ядерної програми до поглиблення його ролі у війні в Україні.

Але проблема безпілотників є особливо гострою, враховуючи величезну кількість компонентів американського виробництва, багато з них виготовлених за останні пару років, які були виявлені в іранських безпілотниках, які росія використовує для атак на цивільну інфраструктуру України.

Conflict Armament Research виявив, що іранські безпілотники, які вони досліджували в Україні в листопаді, мали «висококласні технологічні можливості», включаючи датчики тактичного рівня та напівпровідники, отримані за межами Ірану, демонструючи, що Тегеран «зміг обійти чинні режими санкцій і додав більше можливостей і стійкості до своєї зброї».

Раніше цього місяця представник Ради національної безпеки Джон Кірбі заявив журналістам, що США запровадять санкції проти трьох російських компаній, причетних до придбання та використання іранських безпілотників, і «оцінюють подальші кроки, які ми можемо вжити щодо експортного контролю, щоб обмежити доступ Ірану до конфіденційних технологій».

За словами офіційних осіб, велика частина цієї роботи покладена на цільову групу, і серед її перших завдань було сповістити всі американські компанії, компоненти яких були знайдені в безпілотниках.

Співробітники Конгресу, ознайомлені з цими зусиллями, повідомили CNN, що вони сподіваються, що цільова група надасть законодавцям список американських компаній, чиє обладнання було виявлено в безпілотниках, щоб посилити відповідальність, закликавши компанії ретельніше контролювати свої ланцюги поставок.

Цільовій групі також доводиться координувати дії з іноземними союзниками, оскільки компоненти, які використовуються в безпілотниках, не обмежуються компонентами, виробленими американськими компаніями. Conflict Armament Research також виявив, що «понад 70 виробників із 13 різних країн і територій» виробляли компоненти досліджених ними іранських безпілотників.

У жовтні  CNN отримав доступ  до безпілотника, який був збитий у Чорному морі поблизу Одеси та захоплений українськими військовими. У ньому виявили японські батареї, австрійський двигун та американські процесори.

Згідно з дослідженням, опублікованим минулого місяця вашингтонським Інститутом науки та міжнародної безпеки, Іран також може придбати майже точні копії західних компонентів у Китаї.

«Китай відіграє більшу роль, ніж вважалося раніше, у допомозі Ірану виробляти та постачати безпілотники російським військам», — йдеться у звіті. «Схоже, що китайські компанії постачають Ірану копії західних товарів для виробництва бойових безпілотних літальних апаратів».

Білий дім вважає, що він успішно доводить масштаб проблеми союзникам.

Високопоставлений чиновник адміністрації сказав CNN, що «зростає широкий і глибокий міжнародний консенсус щодо Ірану, від ЄС до Канади, Австралії та Нової Зеландії, яким керує дипломатія США».

Немає жодних доказів того, що будь-яка із західних компаній свідомо експортує свої технології для використання в безпілотниках, і частково тому робота цільової групи була такою важкою, кажуть чиновники. 

Сірі схеми постачання компонентів

Цільова група має намір відстежити ланцюги поставок для мікроелектронної промисловості, яка значною мірою залежить від сторонніх дистриб’юторів і торгових посередників.

Мікрочіпи та інші невеликі пристрої, які опиняються в багатьох іранських та російських безпілотниках, не тільки недорогі та широкодоступні, але й легко ховаються. 

Іран також використовує підставні компанії для купівлі обладнання у США та ЄС, яке може мати подвійне призначення, як-от австрійські двигуни, які Тегеран потім може використовувати для створення безпілотників, повідомляє Міністерство фінансів, яке у вересні наклало санкції на декілька з цих компаній.

Це ускладнює моніторинг ланцюга постачання, хоча експерти кажуть, що американські та європейські компанії могли б зробити набагато більше, щоб відслідковувати, куди йде їхня продукція. 

«Американським компаніям слід робити набагато більше, щоб відстежувати свої ланцюги поставок», — сказав Дмитро Альперович, колишній директор з технологій у фірмі з кібербезпеки CrowdStrike. 

Краще відстеження торговельних посередників є першим кроком, сказав він, але це, за загальним визнанням, складне завдання, тому що багато продуктів цих компаній настільки комерціалізовані та доступні в готовому вигляді та онлайн для цивільних цілей.

Зрештою, обмеження поставок для деяких іранських підставних компаній за допомогою санкцій і припинення їх постачання від деяких західних компаній буде схоже на «гру в крота», сказав Альперович, зазначивши, що вони «можуть легко знайти іншого постачальника».

Він додав, що справжньою «слабкою основою» політики США, коли справа доходить до експортного контролю, є правозастосування та судове переслідування конкретних осіб, причетних до незаконних операцій.  «Ми повинні збільшити ресурси для забезпечення виконання наших санкцій, щоб досягти бажаного ефекту», — сказав Альперович.

«Ви можете внести компанії до списку [санкціонованих] організацій, — додав він, — але якщо ви насправді не переслідуєте людей, які причетні до цього, це не має великого значення».

  За матеріалами: CNN

Статьи по теме

Последние новости

Єрмак: Харків — важливе стратегічне місто, ми збережемо його

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнеры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

EA-LOGISTIC: Международные грузоперевозки – всегда своевременно и надежно!