Супутник NASA відкрив екзопланету із щільністю як у вати
Астрономи повідомили про виявлення планети із «виключно низькою щільністю».
Міжнародна група дослідників повідомила про відкриття за допомогою супутника НАСА TESS екзопланети TOI-1420 b із наднизькою щільністю 0,082 г/см³. Це порівняно із щільністю вати і свідчить про наявність великої оболонки з водню та гелію.
TESS спостерігає за 200 000 найяскравіших зірок поблизу Сонця у пошуках потенційних екзопланет за допомогою транзитного методу. Прилад супутника відстежує регулярні зміни у світності зірки, які виникають при проходженні планети по її диску.
Астрономи виявила такий транзитний сигнал на кривій блиску TOI-1420 — жовтого карлика (зірки того ж класу, що й Сонце), що знаходиться за 658 світлових років від Землі. Подальші спостереження з допомогою наземних телескопів підтвердили зв’язок зміни світності зірки з проходженням планети.
Радіус TOI-1420 b в 11,89 разів більший за земний, а маса — у 25,1 раза. Розрахункова щільність екзопланети становить 0,082 г/см3. Для порівняння щільність Землі становить 5,51 г/см³, а Сатурна (найменш щільної планети Сонячної системи) – 0,687 г/см³. TOI-1420 b обертається навколо своєї зірки з відривом 0,07 а.е. (майже вп’ятеро ближче, ніж Меркурій від Сонця).
TOI-1420 b — найбільша з відомих планет з масою менше 50 земних. Низька щільність планети передбачає, що вона містить значну оболонку водню і гелію. Використовуючи моделі планетарної структури, дослідники підрахували, що маса газової атмосфери планети становить приблизно 82% від загальної маси, а щільне ядро важить приблизно в 4 рази більше за Землю.
Дослідники вважають, що вивчення рідкісних світів з низькою щільністю, подібних до TOI-1420 b, допоможе більше дізнатися про еволюцію екзопланет.