Творці фільму “Юрик” після гострої критики від маріупольців прибрали його з Youtube
У мережі спалахнув скандал довкола нового художнього фільму «Юрик» про хлопчика з Маріуполя, який вибрався з обложеного міста і самостійно добрався до родичів в Естонії. Критики було настільки багато, що творці змінили титри фільму, видалили його з YouTube і взагалі пообіцяли допрацювати.
Джерело. Про це пише ВВС.
Фільм створений на реальних подіях, але маріупольці вважають, що деякі моменти у кіно, пишуть вони, кардинально суперечать тому, що насправді відбулося, і таким чином формують хибні уявлення про злочини росіян у Маріуполі, применшуючи їх масштаби.
Після прем’єри стрічки, що відбулася 24 серпня на СТБ, депутат Маріупольської міськради Дмитро Забавін заявив, що попросив РНБО та Мінкульт звернути увагу на фільм, і на те, чи не загрожує він у такому вигляді національній безпеці.
«Юрик» – це проєкт спільного виробництва, який на замовлення СТБ створили український продакшн OSNOVAFILM та естонський телеканал ETV (ЕТеВе).
У фільмі розповідають історію 11-річного Юрика, який з родиною жив у Маріуполі. Під час обстрілів міста тато, дідусь і сестричка школяра загинули, і він разом з мамою та важкохворою бабусею переховувався у підвалі будинку.
Мама Юрика наважується на відчайдушний крок та відправляє сина одного до Естонії, де в них живуть родичі. На спині хлопчика вона пише номер рідних і садить дитину на евакуаційний автобус з Маріуполя. Дорогою Юрик зустрічає різних людей і переживає різні ситуації.
Глядачів обурює, що в персонажів фільму було і світло, і вода, вони вільно пересувалися містом, хоча відомо багато випадків, зафіксованих на відео, коли в жителів на вулицях у Маріуполі стріляли.
Маріупольці здивовані, як у фільмі показують підвали – просторі, світлі, сухі та теплі, скрізь є свічки чи буржуйки, стоять ліжка і затишно цокає годинник.
Крім того, у персонажів у кіно заряджені телефони і є зв’язок, якого насправді не було в блокадному Маріуполі.
«Далі – гірше. Евакуаційні автобуси ОБСЄ. Чистенькі, біленькі, напівпусті. Вони з’являються в кадрі протягом усього фільму, спокійно запрошують жителів виїжджати», – пише користувачка Анна Гін.
Сюжетну лінію про евакуацію ОБСЄ, якої у Маріуполі насправді не було, глядачі критикують найбільше.
Фотограф Євген Сосновський, який 62 дні пробув у блокадному місті та вивіз звідти відомий щоденник 9-річного хлопчика Єгора, називає «вишенькою на торті» показану в кіно машину ОБСЄ, звідки гучномовець запрошує людей на евакуацію коридором, який нібито буде відкритий з 10 до 18-ти.
“Тож, виходить, маріупольці все брешуть, коли кажуть, що сиділи в темряві, економлячи кожну свічку, палили масляні каганці, були без зв’язку. Брешуть маріупольці, коли кажуть, що не було аніякої організованої евакуації, аніякої медичної і взагалі будь-якої допомоги», – каже Сосновський.
«Але маріупольці не брешуть. І реальність була у багато разів жахливіша, ніж навіть те, про що вони розповідають».
Команда фільму відреагувала на критику. Продюсерка «Юрика» Тетяна Куц у своєму коментарі під одним з постів, який заскрінили багато журналістів, написала, що маріупольці самі проголосували за росію на референдумі.
Наступного дня вона вибачилася за емоції.
Щодо фільму, вона пояснила, що «Юрик» – не документальне кіно і не кіно про Маріуполь, а «історія конкретної дитини, викладена в художньому творі».
За словами продюсерки, команда прагнула уникнути того, щоб люди ще раз травмувалися жахами окупації.
Після критики з фільму замінили титри «Засновано на реальних подіях» на текст, що попереджає глядачів, що стрічка «є виключно художньою і не претендує на відображення реальної трагедії, яку вчинили окупаційні війська рф у Маріуполі».
Також, заявляють творці, з фільму вилучать будь-які згадки про ОБСЄ і натомість доповнять його документальним постскрипутомом, який створять у співпраці з маріупольцями та захисниками міста.
«На це нам потрібен час, сподіваємось на розуміння», – зазначають вони.
Стрічки «Юрик» на платформі YouTube більше немає.
Источник: mind.ua