У імунної системи виявлено резервний механізм знищення раку
Вчені зі США виявили прихований імунний захист, спрямований на розпізнавання та знищення пухлинних клітин. Механізм активується без критично важливих протиракових білків. Відкриття пояснює причину ефективності імунотерапії раку у деяких пацієнтів із дефіцитами цих білків, а також пропонує нові можливості для посилення атаки на пухлину з різних боків.
Метод імунотерапії раку, такий як блокада імунних контрольних точок, заснований на реактивації Т-клітин CD8+, які розпізнають пухлинні антигени через специфічні поверхневі молекули ракових клітин. У цьому вся процесі ключову роль грають білки B2M. Тим часом із клінічних спостережень відомо, що у пацієнтів із дефіцитом B2M або низьким рівнем цих білків лікування все одно ефективне. Нова робота команди з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі виявила, що це відбувається через наявність резервного шляху знищення раку.
Виявилося, що відсутність B2M активує альтернативну імунну відповідь за участю природних клітин-кілерів (NK) та CD4+ Т-клітин. Ці висновки ґрунтуються на вивченні моделей тварин, а також клітин раку людини. Наприклад, у зразках пухлин меланоми пацієнтів спостерігалася підвищена присутність активованих клітин NK.
Відкриття пропонує нові ефективніші комбіновані стратегії впливу на рак. «Результати є черговим приблизно того, як ми можемо використовувати власну імунну систему організму, щоб направити її на пухлину», — заявила співавтор роботи Мілдред Гальвез.
В даний час автори продовжують дослідження та тестують найбільш оптимальні терапевтичні варіанти для активації нового шляху. Тим часом інші вчені раніше визначили механізм розвитку половини всіх випадків раку у світі — ключову роль у ньому відіграє одна з функцій мутантного білка р53.