Українські безпілотники оснащені елементами штучного інтелекту
Науковці Національної академії наук України беруть активну участь у створенні інтелектуальних систем керування для безпілотних авіаційних комплексів Spectator.
Про це в інтерв’ю Укрінформу повідомив президент НАНУ академік Анатолій Загородній.
За його словами, такі системи керування забезпечують українським безпілотникам роботу в автономному режимі, не відчуваючи радіозавад чи інших засобів впливу. «Spectator може сам вибирати висоту польоту, знаходити об’єкти – це високоінтелектуальні функції, по суті, елементи штучного інтелекту. І вони вже є в Spectator М-1М. Ці апарати вже у виробництві», – повідомив Загородній.
Оскільки Spectator є безпілотником-розвідником, розробники подбали про те, щоби безшумно працював його двигун. «Наші науковці створили водневий паливний елемент – безшумний перетворювач хімічної енергії в електричну», – констатував президент НАНУ.
Він додав, що в закладах НАНУ діють сертифіковані центри підготовки операторів безпілотників. Там уже підготували 3 700 операторів, які працюють на лінії фронту.
Ще в 2015-му році, коли стало очевидно, що Україна має розвивати свою оборонну промисловість і забезпечення військ, НАНУ ініціювала програму досліджень в інтересах обороноздатності і безпеки держави. Завдання програми погоджувались з ключовими міністерствами, Збройними силами України, Генштабом, повідомив Загородній.
За його словами, в результаті близько 30 мілітарних розробок вже впроваджені, 50 – проходять випробовування.
«Із 2022-го року ми суттєво підсилити цю свою діяльність із загальних коштів, які виділяються на Академію. Наші науковці роблять, скажімо, матеріали для інфрачервоних головок самонаведення ракет і різних реактивних снарядів. Розроблено технологію виготовлення корпусів снарядів, у результаті вибуху яких утворюється багато «скалок». Запропоновано розробки легких, але міцних мобільних модулів-укриттів для захисту від обстрілів», – зазначив президент НАНУ.
Як повідомляв Укрінформ, у 2019 році безпілотний авіаційний комплекс Spectator-М1 було прийнято на озброєння Збройних сил України.
Spectator-М1 – вдосконалена версія безпілотників Spectator від ВАТ «Меридіан» ім. С.П Корольова». Spectator-М1 призначений для ведення повітряної розвідки як вдень, так і вночі. Він піднімається на висоту до 3 600 м, має максимальну швидкість у 120 км/год, швидкість, при якій виконується завдання, – 70 км/год. У повітрі безпілотник може бути понад дві години. Комплекс здатен передавати відеоінформацію у цифровому кодованому вигляді, а дальність польоту Spectator-М1 становить до 150 км.
Источник: ukrinform.ua