Вчені виявили ризик для чоловіків від користування смартфонами
Нові дослідження порушують питання щодо впливу технологій на репродуктивне здоров’я.
У новому дослідженні, проведеному університетом Женеви спільно зі Швейцарським тропічним та громадським інститутом охорони здоров’я, було виявлено зв’язок між частим використанням мобільних телефонів та зниженням кількості сперматозоїдів у чоловіків. У ході 13-річного дослідження, що охопило майже 3,000 швейцарців у віці від 18 до 22 років, вчені дійшли висновку, що у чоловіків, які використовують телефон понад 20 разів на день, медіану кількість сперматозоїдів становила 44,5 мільйона на мілілітр. Це на 21% менше, ніж у тих, хто користувався телефоном лише раз на тиждень.
Цікаво, що вплив мобільних телефонів на якість сперми, включаючи її рухливість та форму, не було помічено. Дослідження проводилося у три етапи: з 2005 до 2007 року, з 2008 до 2011 року та з 2012 до 2018 року. Це дозволило вченим зазначити, що зв’язок між частотою використання мобільних телефонів та зниженням кількості сперматозоїдів з часом став менш вираженим, незважаючи на загальносвітову тенденцію до зниження.
Одна з теорій, що пояснюють цей факт, полягає в тому, що старі технології мобільного зв’язку, такі як 2G і 3G, мали більш високу потужність передачі в порівнянні з сучасними пристроями, і саме електромагнітні поля, створювані цими старими технологіями могли призвести до зниження кількості сперматозоїдів.
Дані про використання телефонів збиралися шляхом самостійного заповнення анкет, що може бути не зовсім надійним. В даний час проводиться додаткове дослідження, яке вимірюватиме електромагнітні хвилі та способи використання телефонів (повідомлення, навігація, дзвінки тощо) та їх вплив на загальну кількість сперматозоїдів.
Вчені підкреслюють, що, хоч і було виявлено зв’язок, причинно-наслідковий зв’язок не встановлено, тобто не можна з упевненістю сказати, що збільшення використання мобільного телефону призводить до зниження кількості сперматозоїдів, оскільки можуть втручатися й інші фактори.
Тим не менш, експерти, які не беруть участь у дослідженні, вважають, що отримані та майбутні дані мають велике значення. Малкольм Сперрін з Інституту фізики та інженерії в медицині Великобританії зазначає, що робота вчених може стати поштовхом до подальших досліджень у цій складній галузі. Алісон Кемпбелл, головний науковий співробітник мережі клінік з лікування безпліддя Care Fertility у Великій Британії, радить чоловікам не панікувати та не змінювати свої звички до отримання додаткових даних.