Військовий облік українців за кордоном: чи можуть вручити повістку
Наприкінці 2022 року український уряд затвердив новий порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних і резервістів. Серед пунктів постанови № 1487 є той, який спричинив багато обурень та обговорень — взяття на облік українців за кордоном.
Згідно з новими правилами, дипломатичні відомства за кордоном вестимуть військовий облік чоловіків. Тож юрист Владислав Юрчак в коментарі 24 Каналу розповів, чи можуть українським чоловікам, які перебувають за кордоном, вручати повістки.
Яку функцію покладають на дипломатичні відомства
Згідно з постановою № 1487, дипломатичні відомства за кордоном будуть:
- вести військовий облік чоловіків;
- вести списки призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які перебувають на тимчасовому консульському обліку і стоять на військовому обліку;
- повідомляти про початок чергового призову громадян України на строкову службу;
- «сприяти поверненню» військовозобов’язаних в Україну під час мобілізації.
За словами Юрчака, запроваджений обов’язок дипломатичних установ «сприяти поверненню військовозобов’язаних те резервістів в Україну» станом на сьогодні є лише декларативним, оскільки відсутній чіткий механізм чи конкретні повноваження. Невідомо, як саме відбуватиметься цей процес.
«Зокрема, відповідна норма повинна була б отримати продовження у вигляді надання дипустановам певних повноважень, так званих важелів впливу на громадян. Однак, станом на сьогодні такі відсутні. Тобто новий порядок, на мою думку, в цій частині є тільки декларативним», — підкреслив Владислав Юрчак.
При цьому зазначається, вставати на військовий облік у дипломатичній установі потрібно тим чоловікам, які виїжджають за межі України на строк понад три місяці.
Однак ці норми поширюються виключно на осіб, що перебувають на консульському обліку, який є добровільним.
Чи можуть вручати повістки за кордоном
Наразі представники дипломатичних установ, згідно з чинним законодавством, не мають права видавати будь-які види повісток та вручати їх громадянам, що проживають за кордоном, а також складати матеріали для притягнення осіб за порушення правил військового обліку тощо.
Працівники дипломатичних установ мають право виключно вести облік військовозобов’язаних та інформувати про це відповідні органи в Україні.
Источник: society.novyny.live