Вкрали 14 тисяч гривень: як шахраї дурять онлайн-покупців на OLX
Шахрайський кол-центр, організований у стінах слідчого ізолятора. Спеціально навчені в’язні з технічною підтримкою дурять покупців і навіть продавців в інтернеті. На таку ймовірну злочинну групу вийшла ошукана клієнтка, яка намагалася придбати через популярний сервіс онлайн-оголошень планшет для дитини. Разом зі службою безпеки банку вони провели власне розслідування.
Про це йдеться в сюжеті ТСН.19:30.
Катерина Коберник знайшла оголошення про продаж на відомому інтернет-ресурсі OLX. Коли смс-ка із рахунком на оплату прийшла під фірмовим брендом у ту ж гілку, куди раніше падали повідомлення із сайту, перевела гроші.
"Прийшло повідомлення в той чат, куди з 2017 року приходили всі повідомлення OLX. У мене такого ніколи не було, щоб в чат банку, наприклад, куди постійно приходять повідомлення, приходили такі смс-ки. І як тільки гроші пішли, через кілька секунд зайшли у свій кабінет і побачили, що ніяка покупка там не з’явилася", – розповідає Катерина.
Невдовзі цей-таки планшет, але вже від іншого продавця, знов з’явився на сайті. Катерина із чоловіком списалися із шахраєм у чаті. Він відверто посміявся із погроз українськими законами. Але згодом став відвертим і погодився розповісти, як працює. Мовляв, підмінну смс-ку може відправити під логотипом будь-якого бренда.
"Я також можу на пошту відправити від OLX. На телефон також із будь-яким іменем подзвонити. Спеціальні сервіси є в інтернеті. Вони закриваються постійно, але нові з’являються. Копійки, центів 10. На пошту безкоштовно", – розповідає чоловік.
Це ще не всі одкровення інтернет-шахрая. Але тут він лукавить. Великі компанії укладають спеціальні угоди із мобільними операторами і блокують підмінні смс.
"Виключно бажання і укладання спеціального договору з операторами стільникового зв’язку. Називати це дороговартісним? ну це не мільйони доларів і не тисячі. Більш-менш прийнятна сума для великого бізнесу", – каже експерт із телекомунікацій Роман Химич.
У компанії OLX кажуть, що вже ведуть переговори із мобільними операторами і щодня блокують близько тисячі шахрайських акаунтів. Однак щодня до 25 їхніх клієнтів все одно стають жертвами кіберзлочинців. Ця схема виникла і була відпрацьована в Росії — і протягом останніх півроку перекинулася в Україну.
"Ноги з Росії, однак конкретного виробника цього софту ми не знаємо. Набираються групи таких працівників. Далі їх навчають, як треба спілкуватися із жертвою, якими системами користуватися. Навіть роблять частину роботи за них. Їхня справа – тільки розмістити оголошення та отримати можливість надіслати жертві посилання", – пояснює керівник відділу аналітики та стратегії OLX Віктор Нобіус.
У листуванні шахрай розповідає, що отримані від жертви гривні через спеціальний сайт-конвертор одразу переводять в електронну валюту — біткоїни. Працюють організовано, частину прибутків віддають куратору.
"20% віддаю. За те, що вбивають карти. Скрипт тримають. Самому лінь це, та й навіщо відповідальність брати?", – каже інтернет-злочинець.
Катерина за допомогою служби безпеки Monobank пішла далі — зробили спеціальний грошовий переказ шахраю і відстежили рух коштів. Результат приголомшив.
"Кол-центр, тобто люди, які безпосередньо телефонують покупцям OLX, вони сидять в одному з українських СІЗО. Як кажуть в банках, це "мавпочки", які телефонують, а гроші виводять на кратки організаторів схеми. Так от, організатори цієї схеми — це кілька людей, один з них працює у СІЗО", – розповідає Катерина..
Зареєструвати заяву про злочин у поліції зголосилися лише після розголосу у соцмережах. Радник міністра Антон Геращенко каже — інтернет-шахраї у тюрмах, часто на непідконтрольних територіях, не рідкість. Справу розслідуватимуть.
"Значна частина таких злочинів скоюються людьми, які перебувають у місцях позбавлення волі. На жаль, не завжди пенітенціарна служба успішно знаходить мобільні телефони у таких осіб і дозволяють їм заходити в інтернет", – каже заступник міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко.
Не лише заходити в інтернет, але й навчатися ефективно дурити громадян, — додає співзасновник Monobank Олег Гороховський. Операції через подібні сайти оголошень вони відносять до ризикованих і попереджають про це клієнтів.
"Це бізнес, а це насправді бізнес кримінальний , він просто розвивається. Вони постійно вдосконалюють свої навички. Вони як звичайні кол-центри проходять тренінги, у них є тестування. Вони постійно підбирають мовні модулі, які доходять до жертви та допомагають відібрати кошти в жертви", – каже Гороховський.
Не переходити за посиланнями на сторонні сайти для оплати і не вводити туди жодні дані зі своєї картки — це той мінімум, який мають робити користувачі, щоб не стати жертвами шахраїв.
Усі дані свого кібер-розслідування Катерина передала до кіберполіції. І, можливо, у в’язнів з кол-центру після цього додадуться роки відсидки.
Источник: tsn.ua