як Одеса відновлюється після масованих ударів (ВІДЕО)
Найбільш зруйнований після масштабної ракетної атаки Російської Федерації 23 липня 2023 року — Одеський Спасо-Преображенський кафедральний собор: вибиті вікна двері, частково пошкоджено дах і знищено мармуровий іконостас.
Наразі активно ведуться підготовчі роботи з консервації будівлі.
“Уже є розуміння, як це буде відбуватися. Схема демонтажу аварійної стіни, де велика тріщина, вона перебуває в аварійному стані. І щоб вона не нашкодила людям, її потрібно демонтувати”, — каже помічник настоятеля митрополита Агафангела кафедрального собору Мирослав Додович.
Суттєво від російських обстрілів постраждав і Будинок учених – пам’ятка архітектури початку ХІХ століття. Саме на його території від прямого влучання російської ракети загинув охоронець. Сама ж будівля продовжує руйнуватися.
“На жаль, руйнівний процес триває. Декоративні елементи, елементи ліпнини, вони всі на підлозі”, — розповідає директорка Будинку вчених Світлана Жекова.
Благодійні організації допомогли Будинку вчених закрити вікна та двері, щоб у приміщення не потрапляла волога, але директорка каже, потрібна термінова консервація будівлі.
“Зиму ми не переживемо. Потрібно негайно вживати якихось заходів. Треба думати, чим ми обіграємо ці зали взимку в морози, і як запобігти руйнівним процесам”, — акцентує Жекова.
Під час масованого обстрілу Одеси постраждали 28 пам’яток архітектури та об’єктів культурної спадщини, суму збитків фахівці рахують досі. З цим їм допомагає місія ЮНЕСКО — роблять 3D-сканування постраждалих будівель в історичному центрі.
“Цей прилад робить фото в 360°, де кожен піксель має свої точні координати. Надалі всі ці станції об’єднують у єдину модель, і це допоможе оцінити всі пошкодження, наші подальші дії, зрозуміти, як ми можемо реконструювати ці будинки”, — пояснює фахівець місії Сергій Ревенко.
Російським обстрілам міста в ніч на 23 липня пошкоджено 61 споруду. І не лише в історичному центрі Одеси, що перебуває під охороною ЮНЕСКО.
Так, в одному з дворів утворилася величезна вирва від ракетного удару, значно постраждали й сусідні будинки.
Воронку засипали комунальники, інші наслідки обстрілу місцеві мешканці усувають самотужки. Кажуть, не можуть навіть отримати акт обстеження, а відповідно, й допомогу на відновлення.
“У несучій стіні зараз із цим проблема велика. Викликали службу благоустрою, але вся заковика в тому, що будинок особливо нікому не належить”, — каже мешканка одного з постраждалих будинків Олена Чернявська.
Одеська міськрада виділила 174,5 млн гривень для надання матеріальної допомоги одеситам, чиє житло постраждало від ракетних атак. Чи отримають виплати мешканці — невідомо. Досі залишається відкритим питання хто виконуватиме консервацію пам’яток архітектури: місцева влада чи міжнародні організації.
Источник: uatv.ua