Як правильно приймати вітаміни і навіщо це потрібно
Про те, що вітаміни життєво необхідні організму і на них лежить велика відповідальність, нам відомо з дитинства. Але далеко не кожен досі розуміє, як вони працюють і для чого потрібні. Можливо, саме тому, коли справа стосується харчових добавок, навколо з’являється безліч міфів і стереотипів, придуманих фармакологами або просто тими, хто так і не розібрався в правильних дозах, а тому не побачив ніякого результату. Вітаміни дійсно незамінні в процесі життєдіяльності. Ці мікронутрієнти забезпечують ефективну роботу обмінних процесів, впливають на імунітет і зовнішній вигляд.
Як працюють вітаміни
В ході еволюції природа позбавила людей здатності синтезувати вітаміни всередині організму. Хоча у деяких тварин ця навичка до сих пір зберігся. Наприклад, кози можуть самі виробляти вітамін C. А ми немає, тому людям необхідно отримувати його з їжею. Збалансоване харчування – основа здоров’я. Нехтуючи їм, багато наші предки сотні років тому страждали серйозними захворюваннями, пов’язаними з авітамінозом. Одним з таких стала цинга – дефіцит важливих мікронутрієнтів приводив до масштабних епідемій, в результаті яких гинули тисячі людей. Вважається, що в сучасному світі такого бути не повинно, але, як показують останні дослідження, залишається значну кількість людей, які відчувають брак певних речовин.
Вітаміни і мікроелементи – невід’ємна частина працюючих ферментів. Сама структура ферменту складається з білка. Коли ми вживаємо амінокислоти, вони спочатку збираються в ланцюжок, потім згортаються і утворюють трійкову структуру або, іншими словами, той самий білок, який використовується в організмі як будівельний матеріал. Саме в ході цього процесу вітаміни вступають в дію: вони стають активним центром ферменту, без якого структура не може працювати і згодом руйнується. Тому навіть така мікроскопічна частина виступає обов’язковою ланкою обмінних процесів.
Коли починати пити вітаміни
Раніше, в Середні століття, тривалість життя була значно нижче. Зафіксовані випадки, коли люди доживали до похилого віку, проте це, скоріше, було пов’язано з їх генетичними особливостями, ніж з реальними показниками стану здоров’я. Зараз, коли ми живемо набагато довше, виникає гостра необхідність більш уважно ставитися до свого організму. З цієї точки зору його можна порівняти з автомобілем: чим дбайливіше експлуатується машина, тим довше вона прослужить своєму господареві.
- Правильно харчуватися і отримувати мікронутрієнти – одні з базових принципів, і їх важливо дотримуватися. Особливо це стосується молодих людей, оскільки вони, як правило, не ведуть «режимний» спосіб життя: перекушують на ходу, пізно лягають спати, не завжди займаються спортом і вже тим більше не замислюються про харчові добавки. Парадокс полягає в тому, що приблизно до 30 років вони все одно будуть відчувати себе здоровими, але після почнеться радикальна розвилка: в залежності від «вихідних» даних організм буде старіти або повільно, або швидко. Тоді питання балансу харчування знову знайде свою актуальність.
Ознаки авітамінозу
- Такий авітаміноз, як був раніше, зараз практично не спостерігається. Найчастіше проявляється Гіпоавітаміноз – патологічний стан, викликане дефіцитом групи вітамінів в організмі. Зазвичай він характеризується зниженням імунітету, апетиту, настрою – ознаками, які досить складно відрізнити від інших захворювань або простих нездужань. Тому без спеціального лабораторного тесту визначити дефіцит неможливо. Хоча коли до нас приходять пацієнти, ми вже заздалегідь знаємо, що, згідно з середньостатистичним розрахунками, у них буде в дефіциті вітамін D і деякі вітаміни групи B – їх частіше за все не вистачає тим, хто не вживає додаткових мікронутрієнти.
- А ось вітаміни E, A і C рідше бувають в дефіциті. Їх ми активніше споживаємо з їжі, тому іноді навіть не потребуємо штучному заповнення прогалин. Саме особливості харчування людини часто обмежують надходження вітамінів в організм. Крім того, будь-які проблеми з травленням встають на шляху всмоктування корисних мікроелементів в кров, що теж створює ще один штучний бар’єр. Так, будь-який дефіцит речовин ставить перед нами більш серйозне питання: скільки всього їх потрібно конкретній людині, щоб його організм функціонував правильно? Просто глянувши на обличчя, не скажеш. Тут допомагають лише лабораторні експертизи.
Роль сонця і технологій
Найчастіше в дефіциті знаходиться вітамін D. Це пояснюється особливостями його споживання. Природа придумала складний механізм: для вироблення цього мікроелемента людина повинна не просто перебувати під сонцем з незахищеною шкірою, а й активно рухатися в такому стані протягом декількох годин. Коли вітамін утворюється в шкірі під дією ультрафіолету, йому необхідно перейти в кровотік – це забезпечується тільки фізичним навантаженням. Якщо ж ми просто лежимо на пляжі, вітамін D теж виробляється, але потім він миттєво руйнується, не приносячи ніякої користі.
Всім відомо, що довго перебувати під сонцем з незахищеною шкірою, як мінімум, небезпечно для здоров’я і, зрозуміло, не так просто – це втомлює. Цікаво, що як біологічний вид ми взагалі не можемо існувати в Росії. Тут нам дозволяють жити цивілізація і технології, які ми винайшли. За початковим задумом, люди повинні були заселити тільки південні області – там ми могли б генерувати необхідну кількість вітаміну D. З точки зору еволюції, п’яти тисяч років недостатньо для того, щоб змінити цей процес. Тому нам доводиться під нього підлаштовуватися.
Для чого потрібен вітамін D
У вітаміну D більше 2 тис. Різних типів рецепторів, що знаходяться в тканинах організму. Він виступає нейростероідов і підсилює когнітивні здібності людини – покращує роботу нервової системи. Також він підвищує імунітет: дані показують, що захворюваність у дітей знижується в 5-6 разів при регулярному вживанні достатньої кількості вітаміну D. Це не означає, що людина назавжди забуває про те, що таке грип і як його лікувати. Але тривалість хвороби однозначно скорочується: наприклад, замість 15 днів провести вдома доведеться всього три. Крім того, вітамін безпосередньо пов’язаний з м’язовою силою і статевими гормонами, а також він впливає на стан шкіри і кальцієвий обмін, зміцнюючи кісткову тканину.
Источник: medicalanswers.com.ua