ПолiтДумка

як ЗРК Patriot допомагають закрити небо

20 июня
20:23 2024

Протиповітряна оборона – один із надважливих напрямків роботи для нашої країни, адже росіяни щодня атакують з повітря. Лише за квітень 2024 року ворог застосував близько 300 ракет, стільки ж дронів-камікадзе та понад 3 200 керованих авіабомб для ударів по Україні.

Зокрема, ворожі атаки позначилися на енергосистемі України. Окупанти знищили Зміївську та Трипільську ТЕС. Останню – через брак засобів ППО. Тому Україна почала консультації з союзниками для того, аби отримати більше систем ППО, а найперше – ЗРК Patriot.

За словами президента Володимира Зеленського, нашій державі для захисту найбільш вразливих ділянок потрібно щонайменше 7 таких комплексів. І зараз партнери працюють над тим, аби цей мінімум наша держава отримала.

Що відомо про ЗРК Patriot, якими є його можливості та як він уже проявив себе в Україні – читайте у матеріалі 24 Каналу.

Після серії ударів по енергетиці, зокрема по українських ТЕС, по ДніпроГЕС та інших об’єктах, питання закриття неба загострилося особливо. Тому після консультацій з Україною, партнери погодилися надати нашій країні більше систем ППО. Проте генсек НАТО Єнс Столтенберг зауважив, що мова йде про різні зенітно-ракетні комплекси, не лише американські Patriot.

Натомість Німеччина ініціювала перевірку усіх наявних у союзників ЗРК Patriot. Як результат – знайшлося 6 систем, які може отримати Україна. За словами естонської прем’єрки Каї Каллас, саме стільки й просила наша держава.

Нідерланди вирішили придбати один комплекс для України. Іспанія та Польща відмовилися надавати ці ЗРК Україні з огляду на власні оборонні потреби.

Ще одним потенційни донором стала Румунія. Бухарест не надто хотів передавати власні системи Patriot Україні, пояснюючи це необхідністю захисту власного неба.

Переговори тривали з початку травня та завершились 20 червня 2024 року, коли румунська Вища рада національної оборони під час засідання на чолі з президентом країни Клаусом Йоганнісом ухвалила рішення про передачу Україні системи ППО Patriot.

Показово, що президент Йоганніс проігнорував звіт Міноборони Румунії, в якому військові говорили, що «зараз невдалий час для відправки системи Patriot в Україну». Також їх підтримував прем’єр Марчел Чолаку.

Тепер румунські радари батерей ПВО зможуть не лише з сумом спостерігати за активністю російських ракет буквально у себе під носом, як було раніше, але й збивати їх власними ракетами.

Patriot – наразі найкращий і, мабуть, найвідоміший засіб ППО у світі. Назва ЗРК – насправді є зворотною абревіатурою від Phased Array Tracking Radar to Intercept On Target (українською це можна перекласти наступним чином – Радар стеження з фазованою решіткою для перехоплення цілі).

Це універсальний ЗРК, здатний перехоплювати цілі на великій відстані та по-справжньому «закрити небо». Так, наприклад лише 4 комплекси можуть прикривати ціле велике місто. ЗРК має дуже чутливі радари, що здатні виявляти цілі від найменших до найбільших надзвичайно ефективно.

Як працює Patriot – дивіться потужне відео:

Важливою перевагою Patriot є його багатовекторність. Цей ЗРК може одночасно виявляти та розпізнавати понад 100 повітряних цілей і безперервно супроводжувати 8 із них, а також випускати та наводити на кожну з 8 цілей до 3 ракет.

image12312111.webp (416 KB)

На що здатні ЗРК Patriot / інфографіка 24 каналу

Склад батареї MIM – 104 Patriot:

  • Пункт управління вогнем,
  • РЛС AN / MPQ-65,
  • 6 пускових M903 (опціонально – 4),
  • машина зв’язку,
  • Польова електростанція.

ЗРК Patriot – це велика родина, що постійно розширюється, оновлюється та модернізується. Останні розробки здатні перехоплювати навіть балістичні ракети, що є дуже актуальним для України, в розрізі інформації про можливе придбання росіянами іранських ракет «Fateh-110» і «Zolfaghar».

У майбутньому ЗРК Patriot має повністю замінити застарілі радянські С-300, але зараз “американці” повинні створити з ними успішний тандем по захисту українського неба. Це непросте, але амбітне завдання. ЗРК Patriot – складна система, що вимагає тривалого навчання з нею, координації з супутником і складного процесу інтеграції до системи ешелонованої ППО. Втім, високі результати та ефективність усе мають компенсувати.

  • Дальність перехоплення аеродинамічних цілей: 80 кілометрів (в секторі 90 градусів), в останніх модифікаціях: до 150 – 160 кілометрів ракетою PAC-2;
  • Дальність знищення балістичних цілей: 50 кілометрів ракетою PAC – 3 MSE;
  • Дальність знищення балістичних цілей: 50 кілометрів ракетою PAC – 3 MSE;
  • Мінімальна дальність перехоплення цілі: 3 кілометри;
  • Максимальна висота перехоплення цілі: 24,2 кілометра;
  • Мінімальна висота перехоплення цілі: 0,06 кілометра;
  • Кількість одночасно обстрілюваних цілей: 8 (в секторі 90 градусів);
  • Швидкість ракети: до 4,1 Маха;
  • Кількість ракет у пусковій: до 4 PAC-2, до 16 PAC-3 MSE;
  • Ймовірність ураження цілі: 0,8 (в бойових умовах — 0,4 — 0,6);
  • Вага ракети: 912 кілограмів;
  • Вага ракети в ТПК: 1696 кілограмів;
  • Діаметр: 0,41 метра;
  • Довжина: 5,31 метра;
  • Час роботи двигуна ракети: 12 секунд;
  • Система наведення: на середній ділянці – радіокомандна; на кінцевій – радіолокаційна TVM;
  • Бойова частина: осколково-фугасна;
  • Бойовий заряд БЧ: звичайна вибухова речовина;
  • Підривник: ХМ818, неконтактний;
  • Габарити контейнера: 0.99 метра – 1.09 метра – 6.1 метра;
  • Час розгортання з маршу: 30 хвилин.

ЗРК Patriot стоять на озброєнні більшості країн НАТО. Їх виробляє американська компанія Raytheon.

Останніми відомими продажами ЗРК Patriot є контракт на постачання 7 батарей Румунії на 3,9 мільярда доларів, а також Польщі – на 4,75 мільярда доларів. Остання отримала 4 батареї MIM-104 Patriot PAC-3+, з посиленою конфігурацією та можливостями.

Вартість пуску однієї ракети з ЗРК Patriot складає 3 мільйони доларів. Так, це доволі дороге задоволення, ці ЗРК повинні працювати над перехопленням лише тих цілей, з якими не можуть впоратись інші системи, тобто балістичних ракет і так званих «надзвукових» крилатих ракет росіян («Кинджалів»).

Наприкінці квітня 2023 року перші два дивізіони Patriot азом з навченими українськими військовими стали на бойове чергування в Україні.

У Повітряних силах ЗСУ повідомили, що близько 2:30 4 травня у небі Київської області ЗРК «Patriot» збив аеробалістичну ракету Х-47 «Кинджал». Її випустив російський МіГ-31К з території Росії. За ціллю стежило та супроводжувало повітряне командування «Центр».

Це була перша балістична ціль «Patriot» в Україні. Також це був перший випадок, коли в Україні збили російську ракету «Кинджал».

За майже рік часу за допомогою ЗРК Patriot вдалося знищити 26 аеробалістичних ракет «Кинджал». Найрезультативнішою була робота дивізіонів під час масованого удару по Києву 2 січня 2024 року – тоді сили ППО знищили усі 10 запущених аеробалістичних ракет.

У жовтні 2022 року, під час зустрічі міністрів оборони країн-учасниць антиросійської коаліції «Раммштайн-6», було схвалено рішення про створення в Україні інтегрованої системи протиповітряної та протиракетної оборон та побудови ешелонованого захисту від російських ракет. Для реалізації цієї програми союзники почали надавати нашій державі найкращі зразки систем ППО.

Однак США вагалися з тим, чи варто справді надати Україні ЗРК Patriot. Як і з будь-яким іншим озброєнням (наприклад, танками та далекобійними ракетами) Вашингтон боявся, що цей крок «призведе до ескалації». Та все ж рішення щодо надання ЗРК Patriot нашій країні було оголошене у грудні 2022 року під час візиту Володимира Зеленського до США.

Цьому рішенню передувало падіння ракети у польському Пшеводуві 15 листопада 2022 року, після якого Німеччина перемістила свою установку Patriot до Польщі в район кордону з Україною, але польська влада наполягала, що ці системи потрібні саме Україні.

Источник: 24tv.ua


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/politdumkakiev/public_html/wp-content/themes/legatus-theme/includes/single/post-tags.php on line 5
Share

Статьи по теме

Последние новости

Рубен Аморим: Это тяжелый сезон для наших болельщиков

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнеры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

EA-LOGISTIC: Международные грузоперевозки – всегда своевременно и надежно!