ПолiтДумка

Які компанії найбільше заробили на ШІ та чому

23 апреля
22:25 2024

Акції виробників чипів на кшталт Dell чи NVIDIA зростають упродовж останніх двох років, а в медіа часто видніють заголовки про те, як ШІ піднімає стартапи.

SPEKA спробувала з’ясувати, хто та скільки насправді заробляє на штучному інтелекті.

Як технологічний прорив збільшує капіталізацію компаній

Перед запуском у листопаді 2022 року ChatGPT («генеративна» нейромережа) оцінювався у $27 млрд, значною мірою через інвестиції Microsoft. Нещодавно під час обговорення нового раунду фінансування оцінка OpenAI потенційно перевищила $100 млрд.

Але хто насправді отримує вигоду від інновацій? Фактично на ринку є чотири рівні залученості:

  • застосунки на основі штучного інтелекту;
  • моделі штучного інтелекту, як-от GPT-4 та їхні програмні середовища (наприклад, Hugging Face);
  • платформи хмарних обчислень, на яких розміщено багато з цих моделей і деякі програми (Amazon AWS, хмарна платформа Google тощо);
  • апаратне забезпечення, як-от напівпровідники (AMD, Intel і Nvidia), сервери (Dell) і мережеве обладнання (Arista), які забезпечують обчислювальну потужність хмар.

Вигодонабувачем кожного технологічного прориву була певна компанія. Бум ПК у 1980-х і 1990-х підняв Microsoft, яка створила операційну систему Windows, та Intel, яка виробляла чипи. Ера смартфонів зробила те саме з Apple.

Що по прибутках у світі ШІ

Попри те, що ми лише на початку історії розвитку ШІ, 100 найбільших компаній зі згаданих вище 4 рівнів з жовтня 2022 року збагатіли на $8 трлн, за дослідженням журналу The Economist.

Водночас розподіл капіталізації вкрай нерівномірний між шарами – найбільше заробили виробники обладнання. За два роки 27 компаній, що займаються виробництвом обладнання, піднялися майже на $3,5 трлн з восьми. Все ж будь-яке програмне забезпечення базується на фізичній інфраструктурі.

Як NVIDIA заробило найбільше всіх на ШІ

image3511111111111.webp (13 KB)

57% всієї капіталізації фірм, що займаються апаратним забезпеченням, припадає на Nvidia.

Компанія виробляє понад 80% усіх чипів, які використовують для роботи ШІ. Вона є майже монополістом у мережевому обладнанні, яке використовується для об’єднання чипів у сервери в центрах оброблення даних.

Але свою частину ринку беруть і конкуренти NVIDIA: великі AMD та Intel. Свої чипи розробляють і найбільші споживачі NVIDIA – Microsoft, Amazon, Google.

За деякими оцінками, ринок чипів для ШІ зросте до $400 млрд до 2027 року (у 2023-му він охоплював $45 млрд).

Як розробники ПЗ долучають штучний інтелект до власних програм

З жовтня 2022 року вартість 19 зареєстрованих виробників ПЗ підскочила на $1,1 трлн, або на 35%.

  • Zoom послуговується ним для підсумовування відеодзвінків;
  • ServiceNow, яка надає технічну та кадрову підтримку компаніям, представила чатботи, які допомагають вирішувати запити клієнтів;
  • Adobe має програму під назвою Firefly, яка використовує ШІ для редагування зображень.

Так працює ШІ помічник в Adobe

Сайт There’s An AI For That (Для цього є ШІ) налічує понад 12 тис. програм, порівняно з менш ніж 1000 у 2022 році. Але конкуренція та низькі бар’єри для входу означають, що багатьом програмам може бути важко утримати клієнтів та монетизуватися.

Хмарні провайдери можуть бути головними вигодонабувачами

Загальна ринкова вартість Alphabet, Amazon і Microsoft підскочила на $2,5 трлн під час буму ШІ. Інвестори вважають, що хмарні гіганти матимуть найбільший виграш в довгостроковій перспективі.

Найважливішим чинником є те, що такі гіганти мають можливість повністю контролювати всі процеси, пов’язані з ШІ, всередині самих себе: виробництво власних мікросхем, моделі, програми, фінанси для сталого розвитку.

Окремим питанням є, чи зможе електросистема світу витримати споживання, яке використання ШІ піднімає в 3-4 рази. На фоні стрімкого розвитку штучного інтелекту дехто вже думає, як вирішити цю проблему.

Источник: thepage.ua


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/politdumkakiev/public_html/wp-content/themes/legatus-theme/includes/single/post-tags.php on line 5
Share

Статьи по теме

Последние новости

Вест Хэм расстанется с Мойесом

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнеры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

EA-LOGISTIC: Международные грузоперевозки – всегда своевременно и надежно!