Західні банки продовжують працювати в РФ попри санкції – чим вони це виправдовують
У травні 2024 року великі західні банки продовжують вести бізнес в РФ, незважаючи на публічні обіцянки згорнути його. Сукупна кількість співробітників п’яти банків Європейського Союзу з найбільшими операціями в Росії впала всього на 3% після вторгнення в Україну, а їхні доходи зросли втричі завдяки високим відсоткам, які вони отримують за свої купи готівки, що застрягли в країні, пише Bloomberg. Це спонукало Європейський центральний банк чинити тиск на тих, хто відстає, щоб вони прискорили вихід. За словами джерела, знайомого з ситуацією, занепокоєння ЄЦБ викликає те, що подальша присутність банків ЄС у РФ призведе до санкцій США та великих штрафів. ЄЦБ попросив усі банки з великим бізнесом у Росії «прискорити зусилля щодо зниження ризиків, розробивши чітку дорожню карту для скорочення та виходу з бізнесу в РФ».
Умови для західного банківського бізнесу в Росії у 2024 році
Західні санкції, які різко обмежують сферу діяльності компаній у Росії, у поєднанні з місцевими правилами та каральними податками з продажу, ускладнюють виведення банківських грошей з країни. Дочірні компанії іноземних банків РФ повинні дотримуватися місцевих правил, що може суперечити тиску з боку ЄЦБ та їхніх материнських компаній. При цьому вони стикаються з ризиком відплати: Кремль іноді конфіскує активи компаній чи приватних осіб із країн, які він вважає недружніми. Італійська банківська група Intesa Sanpaolo у вересні 2023 року отримала дозвіл Путіна продати свій російський підрозділ місцевим менеджерам. Але угода сповільнилася через бюрократичні перешкоди.
Єдиним великим банком ЄС, якому вдалося досягти повного розриву з РФ, є Société Générale. Він продав свою російську дочірню компанію «Росбанк» лише за кілька тижнів після 24 лютого 2022 року. При цьому банк списав вартість бізнесу на 3 млрд євро. Після продажу ще двох невеликих підрозділів штат Société Générale у РФ скоротився на 99%.
«Банк ING Groep заявив, що з початку 2022 року скоротив свій бізнес, пов’язаний з Росією, на три чверті, – сказав Нікола де Каро, аналітик Morningstar DBRS у Франкфурті. – Але безладний вихід можна розглядати як послугу російській владі».
Deutsche Bank різко скоротив кількість своїх співробітників у Росії, в основному через закриття IT-центру, проте минулого року він отримав там вищі прибутки, ніж 2021-го, до вторгнення. Це досить типово для банків, які все ще мають гроші в Росії, враховуючи труднощі, з якими вони стикаються при виведенні грошей, а також двозначні процентні ставки, які російський центральний банк сплачує за депозитами. Прибуток дочірньої компанії австрійського Raiffeisen Bank International за цей період зріс більш ніж утричі, а італійський Intesa Sanpaolo – приблизно в 20 разів.
«Таке зростання прибутку має викликати тривогу у влади, – вважає Томаш Ноецель, аналітик Bloomberg Intelligence. – Існує високий ризик порушення санкцій».
Банки США зіткнулися із аналогічними проблемами. Citigroup припинив майже всі інституціональні банківські послуги в Росії на початку 2023 року, хоча він все ще має $7 млрд, прив’язаних до країни, більша частина яких знаходиться на депозитах у центральному банку та інших агентствах. JPMorgan Chase повідомив, що станом на березень у нього в Росії застрягло $350 млн.
Як європейські банки продовжують працювати у РФ
На думку Bloomberg, жоден із банків не ілюструє «дилему європейців» краще, ніж Raiffeisen, який протягом двох років намагається скоротити витрати у РФ або вийти з грошима на руках. Складна угода щодо репатріації капіталу провалилася 8 травня, коли банк заявив, що йому не вдалося переконати західних регуляторів підтримати цей план, що поставило його під загрозу порушення санкцій. «Райффайзен» заявляє, що працює над забезпеченням дотримання санкцій і що з 2022 року «значно скоротив свою діяльність у Росії», зменшивши свій кредитний портфель на 60%, до 5,8 млрд євро, хоча чисельність його персоналу зросла на 7% — майже до 10 тис. осіб.
Угорський OTP Bank стверджує, що не отримує вигоди від приятельських відносин прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана з Путіним. Банк запевняє, що повністю дотримується санкцій і хоче піти з ринку РФ, але «російські регулятори ускладнюють продаж підрозділу за справедливою ціною».
Італійський UniCredit працює в Росії через дочірню компанію зі штатом 3100 співробітників та 50 філіями. Банк наголошує, що з 2022 року зарезервував 800 млн євро на випадок дефолтів у Росії та скоротив свій кредитний портфель на дві третини. Генеральний директор Андреа Орсель заявила в травні, що банк продовжить робити все можливе в країні і дотримуватись санкцій, але остаточний вихід із РФ «буде важко здійснити».
Источник: thepage.ua