ПолiтДумка

Залежність від OpenAI обернулася загрозою для компанії Microsoft

26 ноября
03:48 2023

Рішення глави Microsoft Сатьї Наделли (Satya Nadella) пов’язати свою компанію з OpenAI в 2019 році вилилося в один з найяскравіших прикладів успішного партнерства в технологічній галузі — софтверний гігант отримав величезну перевагу на ринку генеративного штучного інтелекту, що інтенсивно розвивається. Але залежність корпорації від стартапу обернулася для неї загрозою, пише Financial Times.

Ілюстрацією тісних відносин між двома компаніями стала поява Наделли на сцені разом із главою OpenAI Семом Альтманом (Sam Altman), коли стартап проводив конференцію для розробників, але це також підкреслило, наскільки Наделла залежить від цього альянсу. За духом товариства, що демонструється на публіку, стояла жорстка бізнес-логіка. Для Microsoft великі мовні моделі OpenAI стали ключовим компонентом заснованих на ІІ нових служб, а стартап відчував гостру потребу в грошах і хмарних ресурсах для своїх гігантських ІІ-моделей — Наделла відкрито назвав цей симбіоз «взаємною залежністю » .

В результаті несподіване звільнення Альтмана минулого тижня виявилося потенційною загрозою для основи стратегії Microsoft в галузі ІІ. Через п’ять днів його поновили на посаді, але цей епізод поклав край образу безхмарного партнерства, вигідного для обох сторін. І Microsoft тепер буде важче довести інвесторам з Уолл-стріт, що її лідерство в галузі генеративного ІІ здатне швидко наростити доходи компанії: корпорація активно нарощувала зусилля за цим напрямком, але різко втратила імпульс після інциденту з OpenAI. З іншого боку, інвестори отримали можливість узяти паузу і усвідомити те, що сталося, спробувавши відповісти на запитання, чи не вкладають вони свої кошти в Microsoft лише через ажіотаж.

Наделла своїми діями постарався зменшити збитки, запевнивши клієнтів, що доступу Microsoft до технологій OpenAI ніщо не загрожує. У рамках кількох угод корпорація зобов’язалася вкласти в стартап $13 млрд, але цю суму поділили на кілька траншей, і частину грошей не буде виплачено, доки свої зобов’язання не виконає OpenAI. Коли становище в OpenAI почало здаватися непоправним, Наделла оголосив , що Microsoft прийме на роботу Альтмана і Грега Брокмана (Greg Brockman), колишнього президента компанії, який пішов у відставку за гендиректором. Потім масовим відходом пригрозила більшість співробітників OpenAI, і у Microsoft з’явилася можливість отримати значну частину інтелектуальних ресурсів партнера, взагалі не платячи за її технології.

Але навряд чи в корпорації зраділи подібній перспективі: спроба перебудувати OpenAI усередині Microsoft обернулася б проблемами. Прихід колективного стартапу, що дуже відрізняється в культурному відношенні, в повному складі обтяжив би корпорацію дорогим дослідницьким підрозділом — для неї це було б менш привабливо, ніж робота при налагодженій схемі, коли Microsoft отримує всі переваги від рішень OpenAI, не володіючи технологією безпосередньо.

Крім того, корпорація могла зайвий раз опинитися в полі зору регулюючих органів: коли виникла загроза масового переходу працівників стартапу в Microsoft, один із топ-менеджерів Google, який побажав залишитися невідомим, заявив, що влада мала б придивитися до ситуації. Адже якби колишні співробітники OpenAI відтворили моделі ІІ на новому місці роботи, у хмарної платформи Azure виявився б ексклюзивний доступ до цієї технології. А повернення Альтмана в OpenAI після того, як Microsoft запропонувала йому місце роботи, навпаки, зміцнило партнерські відносини між сторонами.

Інцидент також виявив проблеми, яким раніше не приділяли достатньої уваги. Однією з них є недоліки в механізмі управління OpenAI — комерційний стартап контролюється некомерційною організацією, і з поверненням Альтмана до компанії цю схему так і не змінили. Microsoft, звичайно, розраховує , що це відбудеться, але в неї немає можливості безпосередньо впливати на те, як керується OpenAI.

Корпорація також стала знижувати свою залежність від стартапу: за Amazon Web Services і Google вона почала пропонувати клієнта ІІ-моделі інших розробників, а не лише одного. Тісна інтеграція хмарної платформи Azure та моделей OpenAI стала однією з головних переваг Microsoft — оптимізація моделей стартапу під апаратну платформу корпорації дозволила OpenAI знижувати ціни швидше, ніж конкурентам. І клієнти з більшою ймовірністю віддавали перевагу зв’язку ресурсів великого гравця та сильного технологічного фундаменту. З іншого боку, основна цінність служб Copilot , інтегрованих у продукти Microsoft ІІ-помічників, пов’язана насамперед із продуктами Microsoft, а клієнтам не так важливо, які моделі забезпечують роботу цих служб.

І якщо зараз Microsoft Research програла OpenAI і Google у гонці за створення великих мовних моделей, то вона ще має можливість досягти успіху на полі малих мовних моделей. Цього тижня Microsoft випустила пару мовних моделей Orca 2 — вони компактніші за конкуруючі системи в 5–10 разів. Подібні розробки можуть зменшити залежність Microsoft від OpenAI на наступному етапі розвитку генеративного ІІ. Але навряд чи вони стануть конкурентним проривом, якого компанії вдалося досягти завдяки ставці на команду Альтмана.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/politdumkakiev/public_html/wp-content/themes/legatus-theme/includes/single/post-tags.php on line 5
Share

Статьи по теме

Последние новости

Что за Айнтрахт этот Франкфурт! Четвертая победа подряд с клубным рекордом Мармуша

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнеры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

EA-LOGISTIC: Международные грузоперевозки – всегда своевременно и надежно!