Полювання на Leopard-ів, рейд Бербок та чеська інтрига
Україна отримала від Анджея Дуди обіцянку поставити ЗСУ танкову роту та продовжує шукати джерела для посилення броньованої могутності Сил оборони України.
Анналена Бербок відвідала Харків. Президентські вибори в Чехії подарували насичену інтригу.
Зустріч президентів країн «Люблінського трикутника» пройшла минулого тижня у Львові. Володимир Зеленський, Анджей Дуда та Гітанас Науседа не лише підписали декларацію про сприяння європейській та євроатлантичній інтеграції України. Польський президент пообіцяв передати Україні роту танків Leopard2, його литовський колега – зенітні гармати та інші засоби ППО. Для офіційної Варшави «танковий» крок – не лише піклування про зміцнення обороноздатності України, але і прагнення подражнити Берлін, якому представники правлячої партії «Право і справедливість» виставляють репараційний рахунок у 1,3 мільярди євро. Враховуючи парламентські вибори, які пройдуть у Польщі восени 2023 року, не варто зачаровуватися кроком Дуди. Власне, Дмитро Кулеба і заявив про наміри України отримати Leopard-ів у кількості, достатній для формування танкової бригади, напередодні зустрічі у форматі «Рамштайн». І ескадрон британських танків Challenger2, вже обіцяний урядом Ріші Сунака, точно не буде у цьому підрозділі зайвим.
Колега Кулеби Анналена Бербок побувала разом з керівником українського МЗС у Харкові, який до 24 лютого 2022 року міг претендувати на звання найбільшого осередка російської мови в Україні. Зараз ситуація кардинально змінилася, насамперед через варварські дії Росії, наслідки яких керівниця німецької дипломатії побачила на власні очі. Враховуючи коаліційний характер уряду ФРН, нескладно спрогнозувати запеклі дискусії всередині нього щодо постачання Україні танків, особливо після заяви Олафа Шольца, який задекларував прагнення «дуже уважно» підходити до питання передачі зброї Україні. Федеральний канцлер Німеччини вже суттєво втратив у власній популярності, тому шукатиме екстренні засоби для підвищення рейтингу, тим паче, що Німеччина протягом минулого року практично досягла незалежності від постачання російських енергоресурсів. Вагомим фактором для Берліну має стати і ракетний удар рашистів по житловій багатоповерхівці у Дніпрі, який забрав життя десятків людей.
Президентські вибори у Чехії дозволили вийти до другого туру двом харизматичним політикам. Експрем’єр Андрій Бабіш, якого небезпідставно вважають популістом, позиціонує себе як людину, спроможну домовлятися та не втручатися у війну. Бабіш напередодні дня голосування був виправданий у справі про шахрайство з коштами ЄС, і цей вердикт дав йому додатковий імпульс. Експрем’єру Чехії опонує колишній голова військового комітету НАТО Петр Павел, який неодноразово висловлювався на підтримку України. Перший тур претенденти завершили з практично однаковими результатами, тому розв’язка наступить наприкінці січня. Нагадаю, що ще один чеський Петр – діючий прем’єр країни Фіала – анонсував передачу Україні партії модернізованих танків Т-72.
Євген МАГДА, Інститут світової політики