ПолiтДумка

Радослав Сікорський, депутат Європарламенту, ексглава МЗС Польщі

28 июля
11:07 2023

Депутат Європарламенту, ексглава МЗС Польщі, колишній маршалок Сейму РП Радослав Сікорський днями приїжджав до України з допомогою для підрозділів української армії. Він особисто був за кермом одного з автомобілів, які згодом було передано українським військовим на сході країни.

В ексклюзивному інтерв’ю Укрінформу відомий європейський політик розповів, чому він сам возить допомогу для ЗСУ, як оцінює західну допомогу для України і як ставиться до втоми на Заході від війни. Він також дав свої прогнози щодо членства України в ЄС та НАТО й оцінив, як виглядатимуть відносини між Києвом і Варшавою після парламентських виборів у Польщі.

УКРАЇНСЬКЕ ВІЙСЬКОВЕ КОМАНДУВАННЯ НАЙКРАЩЕ ЗНАЄ, ЯК ДОСЯГТИ ПЕРЕМОГИ В ЦІЙ ВІЙНІ

Пане маршалку, ви вже втретє їдете у групі волонтерів з допомогою для ЗСУ. Що цього разу ви везли і для яких підрозділів?

— Хочу підкреслити, що це постійна ініціатива пана Матеуша Водзінського, який у Твіттері (мережі X – ред.) відомий під ніком “Exen”. Він уже привіз до України понад 120 автомобілів. Цього разу я зібрав кошти серед родини і друзів. Тож ми вчора (26 липня – ред.) передали українським військовим сім пікапів і понад 20 дронів. Ми доїхали аж за Краматорськ: одна наша група була на відстані 18 км від лінії зіткнення, а друга – в Часовому Яру, приблизно за 5 км від лінії фронту. Ми передали пікапи конкретним підрозділам, наприклад 26-й окремій артилерійській бригаді.

Чому для вас важливо особисто поїхати на схід України, адже могли б просто купити автомобілі чи передати зібрані кошти волонтерам? Знаю, що в цю поїздку ви навіть взяли із собою сина.

— А попереднього разу ми були в Херсоні разом із дружиною (відома американська письменниця і журналістка Енн Еплбаум – ред.).

По-перше, я старий воєнний кореспондент (в 1986-1989 рр. Cікорський був воєнним кореспондентом британських видань в Афганістані та Анголі – ред.), а по-друге, я знаю, що люди дуже цінують безпосередню підтримку. Це піднімає їх моральний дух. Я також хотів уникнути якихось бюрократичних моментів. Натомість спонсорам мені простіше буде сказати, що ми особисто доставили ці пікапи конкретним військовим з конкретних підрозділів. Зрештою, до нас приєдналися два спонсори – один з Австрії, а другий зі США. Вони також підтвердять, що місію виконано. Сподіваюся, що завдяки цьому можна буде зібрати ще більше коштів для українських військових.

— Під час поїздки ви мали змогу поговорити з українськими військовими, знаєте їх потреби і проблеми, з якими вони зараз стикаються на фронті. З якими думками ви повертаєтеся до Європи? Які меседжі хочете донести до своїх партійних колег у Польщі та Європарламенті?

— Я привезу до Польщі й решти Європи добру звістку. Зокрема, українські військові дуже хвалять польські гаубиці Krab. Ми були в одному з підрозділів, який використовує до них високоточні артилерійські снаряди Excalibur. Українські військові дуже задоволені, що вони отримали цю нову, дуже ефективну зброю. Я дуже радий, що високо оцінюється роль Польщі, а польська військова техніка є настільки ефективною.

У Слов’янську ми відвідали почесне консульство Латвії. Це дуже добре, що Україна намагається нормально функціонувати, і що друзі України намагаються підтримувати українське суспільство й українську армію.

Я сподіваюся, що Захід надав Україні достатньо зброї для здійснення контрнаступу. Натомість, якщо ми її не дали достатньо, то не повинні тиснути щодо прискорення бойових дій. Я дуже високо ціную українське військове командування і думаю, що воно найкраще знає ситуацію, найкраще розуміє противника і найкраще розуміє, в якому темпі досягти перемоги в цій війні.

УКРАЇНА МОЖЕ СТАТИ ЧЛЕНОМ ЄС ДО 2030 РОКУ

На вашу думку, чи у питанні надання Україні військової допомоги з боку країн ЄС і НАТО можливо деякі процеси пришвидшити, наприклад навчання українських пілотів і передачу українській армії винищувачів F-16?

Я літав на F-16, коли в ролі міністра оборони отримував перший екземпляр цього літака для польської армії (в 2006 році – ред.). Тоді пілот у двомісній кабіні передав мені управління літаком. Мені здавалося, що управління цим літаком є доволі легкою справою (сміється). Думаю, що дещо складнішим у літаку цього типу є обслуговування системи ведення боротьби. Але я переконаний, що українці дуже швидко, як й у випадку зі всіма іншими видами озброєння, не лише навчаться обслуговувати літаки F-16, а й креативно використовуватимуть їхні можливості.

Я розумію, що в Україні може бути фрустрація щодо рівня поставок озброєння. Але, по-перше, цей рівень є вищим, аніж я сподівався перед самим початком війни. По-друге, маємо об’єктивну складність, яка полягає в тому, що Захід 30 років пожинав плоди мирного життя і просто перестав не лише виробляти зброю і боєприпаси, але й закривав виробничі лінії. І по-третє, Україна поступово отримала великі партії різного роду військової техніки. Дуже складно створити логістичні ланцюги до кожного виду БТРа, танка чи пускової установки. Європа і США лише зараз прискорюються, підписуючи контракти з компаніями ОПК, і це, на жаль, потребує часу.

— Як ви оцінюєте рішення липневого саміту НАТО у Вільнюсі у контексті України: склянка наполовину повна чи напівпорожня?

У певному сенсі Україна вже зараз сприймається як член НАТО

— Суспільства країн Заходу не хочуть безпосередньої війни з Росією, вони на це не підуть. Проте Україна отримує навіть більше озброєння, аніж країни Альянсу, згідно з документами організації, зобов’язані були би давати своєму союзнику у випадку агресії проти нього. Вашингтонський договір не зобов’язує країни-члени вступати у війну, а тільки відреагувати на неї. Тому, ця реакція є. Тому в певному сенсі Україна вже зараз сприймається як член НАТО. Натомість формально це, так чи інакше, станеться після завершення війни.

— Це може зайняти трохи часу…

На жаль, колоніальні війни, переважно, тривають доволі довго. Тому треба розраховувати на несподівані події, які, без сумніву, стануться.

Що ви маєте на увазі?

Або хтось мав би ліквідувати ініціатора цієї війни, чи принаймні усунути його від влади. Або російські військові захотіли би перестати вмирати без жодного сенсу, тобто зробити те, що було зроблено в 1917 році (переворот більшовиків – ред.).

— Це також може бути якесь продовження дій ПВК Вагнер

Ця подія показала, у наскільки поганому стані є російська політика, наскільки беззахисною є територія самої Росії й наскільки глибокими є поділи серед силових структур Росії.

— Восени цього року Україна отримає оцінку Єврокомісії щодо свого прогресу як кандидата на вступ до ЄС. Як ви оцінюєте шанси на отримання “зеленого світла” щодо початку переговорів про членство України в Євросоюзі?

Єдиними, хто має право бути втомленим від війни, є українці, особливо українські військові

Шанси на це – понад 50%. Треба пам’ятати, що у такому випадку Україна вестиме переговори по 35-ти розділах, які Київ повинен буде прийняти. Нас усіх вражає українська відвага і рішучість. Але ми всі також знаємо, що за чверть століття Україна, на жаль, сформувала собі імідж корумпованої країни і зараз із подвійною силою вона повинна показати, що бореться з цією гангреною.

Чи можете спрогнозувати, за скільки років Україна може стати членом ЄС?

— Думаю, що до кінця цього десятиліття.

У ПИТАННІ ПІДТРИМКИ ЗАХОДОМ УКРАЇНИ РОЗРАХОВУЮ ТАКОЖ НА… ПУТІНА

У публічному просторі багатьох країн ЄС, зокрема, й у Польщі, можна почути слова про втому від війни…

— Мене дуже дратують ці слова. Єдиними, хто має право бути втомленим від війни, є українці, особливо українські військові. Ми у країнах, де є мир, маємо право тільки відчувати вдячність по відношенню до них, оскільки це вони ризикують життям і часом його втрачають. А ми, максимум, можемо мати трохи дорожчий бензин чи електроенергію.

— Але у країнах Європи все ж є таке явище… Чи з цього приводу ви бачите загрозу для продовження західної допомоги для України?

— Я веду переговори також у Вашингтоні й там, особливо серед виборців Республіканської партії, є менше ентузіазму в цьому питанні. Звичайно, на жаль, завжди є політичні бізнесмени, які це використовують. Проте це є й завданням українських політиків – переконувати щодо подальшої підтримки. Я також розраховую на Путіна, оскільки він завжди робить щось настільки жахливе, як, наприклад, останнім часом ракетні обстріли Одеси, щоб нагадати всім, наскільки важливою є перемога України в цій війні.

Пане маршалку, у Польщі незабаром відбудуться парламентські вибори. Як результати цих виборів можуть вплинути на відносини України з Польщею?

Можу запевнити, що політика підтримки України буде так само активною

— Я є керівником групи з питань міжнародної політики найбільшої опозиційної партії – Громадянської платформи. Відтак, можу запевнити, що політика підтримки України буде так само активною. У цьому питанні немає різниці між урядом й опозицією. Натомість у випадку нашої перемоги Польща перестане сваритися з європейськими інституціями і важливими союзниками, такими як Німеччина. Тож Польща буде більш впливовою і результативною у своїй діяльності також і в українських питаннях.

Юрій Банахевич

Фото: Facebook/Radeksikorski, PAP


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/politdumkakiev/public_html/wp-content/themes/legatus-theme/includes/single/post-tags.php on line 5
Share

Статьи по теме

Последние новости

У Трампа обговорюють «балтійський варіант» щодо окупованих територій — американський експерт

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнеры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

EA-LOGISTIC: Международные грузоперевозки – всегда своевременно и надежно!