Уряд Литви: договір між залізницею та «Білоруськалієм» розірвуть з 1 лютого
Литовський уряд затвердив ухвалений у грудні висновок, що договір між Lietuvos geležinkeliai (Литовськими залізницями) та білоруським «Білоруськалієм» не відповідає інтересам національної безпеки, тому має бути розірваний з 1 лютого.
Про це повідомляє Укрінформ з посиланням на сайт уряду.
«Ця постанова є важливим кроком уряду в припиненні перевезення білоруських добрив через Литву. Украй важливо, щоб усі відповідальні органи продовжували активно співпрацювати і знаходили законні засоби та способи захисту інтересів національної безпеки», — заявив міністр транспорту Маріус Скуодіс.
Він наголосив, що відповідні правові інструменти щодо білоруських суб’єктів, установ необхідно створювати як на національному рівні, так і на рівні ЄС.
Литовське міністерство транспорту та комунікацій, яке внесло проєкт постанови в уряд, підготувало його відповідно до рішення Національної координаційної комісії з охорони об’єктів, важливих для забезпечення безпеки. Згідно з ним, угода, укладена між «Білоруськалієм» та Литовськими залізницями, а також усі її зміни та додаткові угоди не відповідають інтересам національної безпеки країни.
Згідно з рішенням уряду, контракт вважатиметься недійсним з дня набрання чинності — з 1 лютого. Такий термін було обрано, щоб «дати всім сторонам достатньо часу для адаптації».
Якщо добрива «Білоруськалію» захочуть перевозити через Литву інші компанії, то їхні договори з білоруським підприємством також перевірятимуться урядом, повідомляє литовське телерадіомовлення LRT.
Як повідомлялося, ЛЗ підписали угоду з «Білоруськалієм» навесні 2018 року, вона мала діяти до кінця 2023 року. В результаті реалізації цієї угоди через Литву і Клайпедський порт перевозиться близько 12 млн тонн білоруських добрив за рік.
Державний виробник «Білоруськалій» потрапив під санкції Сполучених Штатів у серпні, за рік після спірних президентських виборів, на яких Олександр Лукашенко заявив про перемогу.
Після того, як 8 грудня набули чинності санкції США для «Білоруськалію», їх транзит через Литву не було зупинено, оскільки «Білоруськалій» ще в листопаді виконав авансовий платіж Литовським залізницям.
Після набуття чинності санкціями уряд Литви оголосив, що добиватиметься розірвання договору Lietuvos gelezinkeliai з «Білоруськалієм».