Експерти вважають, що Янукович «здав національні інтереси» аби задовольнити кількох олігархів
- Wednesday, 21 April 2010 15:48
- Hits: 3675
{jcomments on}Угода( про продовження терміну перебування Чорноморського Флоту Росії на території України на 25 років) підриває державний суверенітет країни, оскільки згідно чинного українського законодавства будь-яке базування іноземних військ забороняється. Тому ця угода є злочинною, бо підрив державного суверенітету є в тому числі й кримінальним злочином. .. це цинічний торг. При чому не заради всієї країни, як регіонали про це розповідатимуть, а для власників заводів, які входять в команду Януковича і Партію регіонів. Тобто зиск від дешевшого газу отримає кілька олігархів, а розраховується за це Янукович «здачею» національних інтересів.
Президенти України і Росії Віктор Янукович і Дмитро Медвєдєв підписали міждержавну угоду про продовження терміну перебування Чорноморського Флоту Росії на території України на 25 років.
Віктор Янукович пояснив, що таке рішення ухвалено, оскільки це було важливо для його російських колег і друзів. Згідно підписаних угод у Харкові, цей термін може бути пролонгований ще на 5 років за згодою сторін.
Україна натомість отримає знижку на ціну на газ. Раніше у ЗМІ йшлося також про бажання Росії отримати контроль над авіаційною галуззю України в обмін на дешевший газ для українських споживачів.
Чи не суперечить підписана у Харкові угода Конституції України і чи потрібен Україні газ такою ціною?
Коментарі експертів
Сергій Згурець, Центр досліджень армії, конверсії та роззброєння:
Ця угода суперечить перехідним положенням Конституції України, де чітко зазначається що перебування іноземних військ є лише тимчасовим і ця межа була визначена до 2017 року. Це означає, що підписання такої угоди є неконституційним, бо суперечить базовому закону країни і може бути скасоване, як недійсне.
Ігор Жданов, політичний експерт:
Ухваленню цієї угоди передувала абсолютна закритість переговорів з російською стороною, тому й маємо такий результат. Я не думаю, що такі питання має право вирішувати Янукович. Свого часу Україна дозволила базування ЧФ на своїй території і це явище мало тимчасовий характер і не суперечило Конституції. Для того, аби продовжувати базування іноземних військ потрібно вносити зміни до Конституції. Питання перебування ЧФ мало б обговорюватися у 2015 році, після обрання президента, на чий термін і припало б вирішення цього питання. Цього не мав робити Янукович.
Стосовно ціни на газ, то я завжди переконаний, що потрібно платити ринкову ціну. Це плата за незалежність. Платитимемо ринкову ціну, не матимемо проблем з Росією. Хочу також зауважити, що населення отримує газ не російський, а власного виробництва. Дешевший газ, про який домовляється Янукович потрібен передовсім власникам українських заводів.
Олександр Палій, політичний експерт:
Ця угода підриває державний суверенітет країни, оскільки згідно чинного українського законодавства будь-яке базування іноземних баз забороняється. Тому ця угода є злочинною, бо підрив державного суверенітету є в тому числі й кримінальним злочином. «Регіонали» без сумніву будуть говорити про знижку на газ і про велике благо для країни. Зараз ті держави, які використовують скраплений газ отримують його за 140-170 дол. Крім того,зараз йдуть розмови про існування альтернативних ресурсів, зокрема про поклади скрапленого газу на західній Україні. Замість того, аби шукати альтернативні джерела постачання газу, команда Януковича здає шматки української території. Такі питання потрібно вирішуватися лише на референдумі, а не одноосібно Януковичем. Залишається сподіватися, що парламент такі рішення скасує.
Олексій Гарань, професор Києво-Могилянської академії:
У Конституції йдеться про тимчасовість базування іноземних баз на території України, тому підписана угода про продовження цього терміну є незаконною. Крім того, це суперечить заявам Януковича про позаблоковість України, оскільки перебування військ іншої держави нівелює цей принцип. Як на мене це цинічний торг. При чому не заради всієї країни, як регіонали про це розповідатимуть, а для власників заводів, які входять в команду Януковича і Партію регіонів. Тобто зиск від дешевшого газу отримає кілька олігархів, а розраховується за це Янукович «здачею» національних інтересів. Як з такою політикою боротися? Перше, що мала б зробити опозиція, звернутися до Конституційного Суду. Однак з іншого боку, ми бачимо, як себе поводить КС. Опозиція має провести добру роз’яснювальну роботу серед громадян і вигравати вибори у 2012 році. Якщо влада не зупинить свою таку антиукраїнську політику, то я не виключаю і протестів громадян.
Володимир Цибулько, політичний експерт:
Мене абсолютно не здивував цей вчинок Януковича. подібні його дії я навіть прогнозував. Ми зрештою всі знали, чого варто чекати від цієї команди. Якби Ющенко не допоміг Януковичу стати президентом, то ми б цього всього не мали і не ризикували б країною. Фактично Ющенко віддавав свій голос і за Януковича і за Табачника і за нинішні угоди. Я не став би звинувачувати самого Януковича, бо його за руку привів Ющенко. А отже він так само має відповідати за це. Підписані нині угоди мають бути ратифіковані парламентом, тому подальша їхня доля уже в руках депутатів. Гадаю, що внаслідок таких дій Януковича опозиція має скликати позачергову сесію і дати цьому оцінку.
Володимир Фесенко, політичний експерт:
Щодо конституційності цієї угоди, то ситуація неоднозначна. Але я би хотів звернути увагу на іншу проблему. Так, Україна трохи виграє економічно отримавши дешевший газ, але ненадовго. Росія натомість виграє і політично і економічно і на багато багато років. Мене також турбує закритість переговорів. Ми на знаємо повного пакету компромісів. Ми не знаємо, хто готував цю угоду. Чи готувалася вона українською стороною? Чи це робила Росія, а Янукович лише підписав її ? Усе це тримається у секреті. А відповідно це викликає різні підозри.
Color I Color II Color III Color IV Color V Color VI